Ivanovska: Njerëzit largohen për shkak të nepotizmit dhe klientelizmit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit, Biljana Ivanovska për “ClickPlus” në “TV21” tha se korrupsioni është një gjendje shpirtërore dhe kështu pranohet në shoqëri si diçka normale, gjë që është vërtet e keqe.

Duke folur për korrupsionin në Maqedoninë e Veriut, ajo tha se ai vjen si rezultat se nuk respektohen jo vetëm ligjet, por edhe njerëzit në mes vete, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Njerëzit largohen sepse ende nuk mund t’i pastrojmë disa dukuri në shoqëri – nepotizmi, klientelizmi, atë çfarë e potencuat më herët, politika përzihet shumë”, tha Ivanovska.

Ivanovska thekson se të gjithë duhet të kontribuojnë në çrrënjosjen e korrupsionit.

“Më vjen mirë që qytetarët tashmë e dinë këtë dhe shqetësohen dhe reagojnë më hapur”, tha kryetarja e KSHPK-së.

Lidhur me aktgjykimin e revokuar në rastin e ish-gjyqtarit Vlladimir Pançevski dhe lirimin e tij nga burgu, Ivanovska tha
“Asnjë vendim gjykate nuk komentohet… Mirëpo është Gjykata e Lartë dhe kështu ka vendosur. Pançevski ishte në listën e zezë të Departamentit të Shtetit, por kaq”, thotë Ivanovska.

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
21 orë
Vrasja e policit serb, analistja Ivana Stradner: Perëndimi s’po di t’i lidhë pikat
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 ditë
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq
9 orë
Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën
1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ