Ivanovska: Vlerësimi i KE-së për KSHPK-në është pozitiv

INA
INA

14/11/2023

Vlerësimi i Komisionit Evropian për punën e Komisionit shtetëror për pengimin e korrupsionit (KSHPK) është pozitiv dhe na përkrahin të vazhdojmë më tej të hapim raste për funksionarë të lartë. Rekomandimi i tyre është të vazhdohet me përforcimin e kapaciteteve të Komisionit dhe me zbatimin e rekomandimeve që i japim, deklaroi sot kryetarja e KSHPK-së, Biljana Ivanovska në përgjigje të pyetjes së gazetarëve për vlerësimin e KE-së për punën e Komisionit.

Sipas Ivanovskës, e cila sot ishte për vizitë në SHF “Shën Cirili dhe Metodi” në fshatin Dabile në Strumicë, probemi më i madh, me të cilin ballafaqohen në këtë periudhë pesëvjeçare të mandatit, është se institucionet, personat përgjegjës, personat të cilët janë emëruar në rekomandimet, nuk i kanë respektuar rekomandimet dhe iniciativat dhe për këtë shkak vlerësimet janë të tilla.

Ivanovska shtoi se mosrepsketimi i rekomandimeve mund ta pengojë shtetin në rrugën evropiane, pasi rekomandimet e KSHPK-së janë komnfirmuar nga ana e Komisionit Evropian dhe gjithçka që është rekomandim pozitiv, duhet të zbatohet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Palevski palco

Ende nuk dihet sa do të zgjasë procedura e ekstradimit për Ljupço Palevskin

policia

Tetovari e denoncon si të zhdukur bashkëshorten, “u largua nga shtëpia e prindërve të saj”

burgu

Të arrestuarit për vrasjen e Vanja Gjorçeskës ndodhen në burgun e Shkupit

Talat Xhaferi 2

Talat Xhaferi: Detyrën e kryeministrit do ta kryej me shumë përgjegjësi!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

INFO

NA NDIQ