Ixhet Memeti nuk ka imunitet

Picture of INA
INA

21/05/2024

Ndryshe nga gjyqtarët, prokurorët publikë nuk kanë imunitet, i cili mund të thirret nëse dyshohen për një krim. Kjo do të thotë se në këtë privilegj nuk mund të thirret edhe anëtari i Këshillit të Prokurorëve Publikë, Ixhet Memeti, pasi që mbrëmë është bërë i dyshuar edhe në aksionin e MPB-së, në të cilin fillimisht u arrestua gjyqtari suprem Nake Georgiev për pranimin e një ryshfet.

Deri në vitin 2019 edhe prokurorët mund të kërkonin shpëtimin në imunitet, por kjo e drejtë iu hoq me ndryshime ligjore.

Ndryshe, Memeti nuk është zgjedhur anëtar i Këshillit nga radhët e prokurorëve, por nga Kuvendi.

Sipas informacioneve fillestare jozyrtare, dyshohet se Memeti, së bashku me gjyqtarin Nake Georgiev, kanë pasur ndikim, duke keqpërdorur pozitën e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë, në rastin e kërkesës për ryshfet për rrethana lehtësuese për ish -kryetari i komunës, i cili është në paraburgim, Boro Stojçev.

TË FUNDIT
5 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
11 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
30 minuta
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
34 minuta
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
45 minuta
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

22 orë
Vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve
2 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
20 orë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
2 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup
1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
20 orë
Në Samitin e ardhshëm të NATO-s, Mickoski thotë se është i gatshëm me argumente të përballet me kryeministrin grek
2 orë
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ