Izraeli bën akuzën e fortë: Irani planifikon një valë sulmesh në Evropë

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

“Irani po planifikon një valë të madhe sulmesh në Evropë përpara Olimpiadës Paris 2023 në Francë”.

Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz shkoi këtë mesazh në X pasi Agjencia Suedeze e Sigurisë së Brendshme akuzoi Iranin për përdorimin e rrjeteve kriminale të krijuara në Suedi si një përfaqësues për të synuar interesat izraelite ose hebreje në vendin skandinav.

Akuzat e inteligjencës suedeze u bënë me dije gjatë një konference për shtyp nga Daniel Stenling, kreu i njësisë së kundërzbulimit të agjencisë SAPO, pas një sërë ngjarjesh në fillim të këtij viti. Në fund të janarit, ambasada izraelite në Stokholm u mbyll përkohësisht pasi një objekt i përshkruar si “i rrezikshëm” u gjet pranë misionit diplomatik. Sipas mediave suedeze, objekti ishte një granatë dore.
(BalkanWeb)

TË FUNDIT
8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
4 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
4 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
5 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

ME TE LEXUARA

8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

LEXO MË SHUMË

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

INFO

NA NDIQ