Izraeli bombardon Gazën pas raketave palestineze

Picture of INA
INA

05/07/2023

Forcat e armatosura izraelite kanë filluar sulmet ajrore në Rripin e Gazës “në përgjigje” ndaj gjuajtjes së pesë raketave nga militantët palestinezë, ndërsa njësitë e tyre filluan të tërhiqen nga Jenin pas një operacioni të gjerë dyditor në zonë, në pjesën veriore të Bregun Perëndimor të okupuar.

12 palestinezë dhe një nënoficer izraelit u vranë gjatë operacionit, me qendër në kampin e refugjatëve Jenin, i cili filloi në orët e para të së hënës. Ishte operacioni më i madh i Chahal – ushtrisë izraelite – në Bregun Perëndimor në vite. U mobilizuan qindra ushtarë, automjete të blinduara, drone me telekomandë etj.

“Në përgjigje të raketave të lëshuara më herët sonte [të mërkurën], IDF [ushtria e Izraelit] po godet aktualisht në Rripin e Gazës”, tha ushtria izraelite sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP. Mediat lokale raportuan se njësitë e ushtrisë izraelite tani janë tërhequr nga Jenin.

“Trupat izraelite kanë filluar tërheqjen nga Jenin,” tha një zëdhënës pa dhënë detaje. Rrjetet televizive izraelite transmetojnë pamje që tregojnë automjete ushtarake që largohen nga zona dhe kthehen në territorin izraelit.

TË FUNDIT
2 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
2 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
2 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
23 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

ME TE LEXUARA

2 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
2 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
2 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
1 ditë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
1 ditë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
23 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

LEXO MË SHUMË

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

INFO

NA NDIQ