Izraeli godet 500 objektiva në Gazë gjatë natës, shkon në 1,100 numri i të vdekurve

Picture of INA
INA

09/10/2023

Më shumë se 500 objektiva të Hamasit dhe Xhihadit Islamik në Rripin e Gazës u goditën gjatë natës, sipas Forcave Ajrore izraelite (IAF).

Sipas IAF avionët luftarakë dhe helikopterët, avionët dhe artileria goditën objektivat. Gjithashtu janë goditur shtatë qendra komanduese të Hamasit dhe një qendër komanduese të Xhihadit Islamik.

Zyrtarët palestinezë shëndetësorë kanë deklaruar se 413 persona janë vrarë në Gaza që nga fillimi i sulmeve ajrore izraelite.

Një familje ende mbahet peng në Izrael

Në konferencën e tyre të mëngjesit, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) konfirmuan se një familje izraelite mbahej ende peng nga militantët në Kfar Aza, e cila është afër Gazës.

Të dielën, qeveria izraelite tha se më shumë se 100 izraelitë janë rrëmbyer, ku mendohet se shumica janë marrë në Gaza.

Kur u pyet për numrin e pengjeve në Gaza, zëdhënësi i IDF tha: Unë do të thosha dhjetëra.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit gjatë konferencës së zhvilluar sot në mëngjes, kanë thënë se kanë sulmuar rreth 1000 objektiva brenda Gazës. Ata shtuan se ka njerëz të armatosur të Hamasit që ende luftojnë në shtatë deri në tetë lokacione brenda Izraelit. Këto përfshijnë Be’eri, një komunitet agrar, i cili u infiltrua nga luftëtarët e Hamasit brenda natës. Shumë nga militantët janë vrarë, por të tjerë janë ende të fshehur nëpër shtëpi tha IDF.

Rreth 1,100 njerëz janë konfirmuar të vdekur në Izrael dhe Gaza që nga fillimi i sulmeve të së shtunës. “Qëllimi i këtij operacioni është diçka krejtësisht ndryshe… Po merr më shumë kohë nga sa prisnim për t’i kthyer gjërat në një pozicion mbrojtës”, tha nënkoloneli Richard Hecht në një konferencë me gazetarët.

Në Gaza, sulmet ajrore kanë zhvendosur rreth 123,000 njerëz, thotë OKB

TË FUNDIT
7 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
7 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ