Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

ina-online
ina-online

21/02/2024

Bombat e ushtrisë izraelite i kushtuan ekonomisë izraelite mbi 25 miliardë dollarë vetëm në tre muajt e fundit të vitit 2023

Izraeli humbi të paktën 25 miliardë dollarë nga produkti i brendshëm bruto (GDP) me luftën në Gaza për tre muajt e fundit të vitit 2023, sipas të dhënave paraprake të Byrosë Shtetërore të Statistikave të Izraelit, raporton CNN.

Lufta e Izraelit në Rripin e Gazës, të cilën bota gjithnjë e më shumë po e quan gjenocid kundër palestinezëve, uli GDP-në e Izraelit me 19 për qind në tremujorin e fundit krahasuar me ecurinë e ekonomisë së tij në periudhën korrik-shtator, raporton CNN.

Në terma monetarë, kjo do të thotë se ekonomia izraelite humbi të paktën 25 miliardë dollarë të ardhura nga prodhimi i mallrave (për tregun vendas dhe eksportet) për shkak të agresionit të tyre ushtarak kundër Gazës, i cili u provokua nga sulmi terrorist i “Hamasit”. më 7 tetor të vitit të kaluar.

Të dhënat zyrtare të transmetuara nga rrjeti televiziv global tregojnë se biznesi izraelit është mbyllur dhe investimet (fikse) janë ulur me 68 për qind në tremujorin e fundit të vitit të kaluar.

Një rënie e madhe ka edhe në konsumin personal të banorëve të Izraelit. Është ulur me 27 për qind në vit si rezultat i luftës në Gaza.

Përveç kësaj, Izraeli përballet me një mungesë të konsiderueshme të fuqisë punëtore, e cila deri në sulmin dhe ofensivën ushtarake përbëhej nga palestinezë me leje pune në Izrael.

Një rënie e ndjeshme prej 18 për qind për të gjithë vitin 2023 shënohet edhe nga eksportet izraelite. Rënia është e fortë dhe treguese veçanërisht sepse dihet se Izraeli nuk mori asnjë sanksion ekonomik nga e gjithë bota e qytetëruar perëndimore në të cilën Izraeli eksporton më shumë. Sanksionet kanë munguar pavarësisht faktit se Izraeli ka vrarë më shumë se 14,000 fëmijë dhe gra në Rripin e Gazës në këto pesë muaj, ndërsa me sulmet me raketa kanë shkatërruar shtëpitë e familjeve, ndërtesat e banimit, shkollat ​​dhe spitalet në tre qytetet e Rripit të Gazës: Khan Younis, Gaza dhe Rafah.

Deri më tani, ushtria izraelite ka vrarë më shumë se 28,000 banorë të Gazës, shumica prej tyre civilë, ka plagosur pothuajse 70,000 njerëz dhe ka shkatërruar mbi 70 për qind të të gjitha ndërtesave civile në Gaza pas bombardimeve 120-ditore izraelite.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fe129fe1-3078-4efd-9213-990bfd8c0762

Taravari: Bujar Osmani vonë i ra pishman për “Ballkanin e Hapur”

Unbenannt-21-978x500

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

XHAFERI

Xhaferi: Maqedonia e Veriut është shembull në rajon për implementimin e barazisë gjinore

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

pompa-benzines-derivatet-naftes

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

burgu

Arrestohen 17 pjesëtarë të Policisë së Burgjeve në Maqedoninë e Veriut

derivate nafta dizeli benzin

A do të rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni pas ngjarjeve në Lindjen e Mesme?

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ