Izraeli kreu sulme me tanke dhe avionë luftarakë gjatë natës në Gazë

Picture of INA
INA

27/10/2023

Ushtria e Izraelit tha të premten se forcat e veta tokësore, të ndihmuara nga avionët luftarakë dhe dronët, kryen sulme në qendër të Rripit të Gazës gjatë natës mes të enjtes dhe të premtes.

Kjo është nata e dytë radhazi që Izraeli kryen sulme të shkurtra tokësore në Gazë prej se shpërtheu lufta më 7 tetor, teksa po përgatitet për një pushtim tokësor të enklavës.“Gjatë ditës së fundit, forcat tokësore të IDF-së, të shoqëruara nga avionët luftarakë dhe UAVs të IDF-së, kryen sulme të shënjestruara shtesë në qendër të Rripit të Gazës”, tha Ushtria e Izraelit të premten në mëngjes.

Ajo tha se “IDF-ja identifikoi dhe goditi caqe të shumta terroriste, përfshirë fushat e lëshimit të raketave anti-tanke, qendrat ushtarake të komandës dhe kontrollit, si dhe terroristët e Hamasit”.

“Trupat u larguan nga zona pas përfundimit të aktivitetit”, theksoi ajo.Pamjet e publikuara nga ushtria shfaqën një autokolonë të autoblindave, si dhe re pluhuri pas sulmeve.

Ushtria e Izraelit e kreu një sulm të ngjashëm tokësor duke përdorur tanke dhe këmbësori edhe natën paraprake në pjesën veriore të territorit palestinez.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha gjatë kësaj jave se vendi i tij po “përgatitet për një pushtim tokësor” të Rripit të Gazës.

Më 7 tetor, militantët e Hamasit i thyen pengesat kufitare dhe u futën nga Gaza në qytetet e Izraelit jugor, duke i vrarë 1.400 njerëz, kryesisht civilë, dhe duke i rrëmbyer 224 të tjerë, sipas zyrtarëve izraelitë.

Në bombardimet hakmarrëse izraelite janë vrarë së paku 7.028 palestinezë në Rripin e Gazës, përfshirë 2.913 fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gazë, e cila udhëhiqet nga Hamasi.

Numri i të vdekurve i dhënë nga Hamasi nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

TË FUNDIT
2 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
2 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
2 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
3 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
23 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

ME TE LEXUARA

1 ditë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
1 ditë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
23 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
3 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
2 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

LEXO MË SHUMË

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

INFO

NA NDIQ