Izraeli më në fund lejohet që të marrë pjesë në “Eurovision 2024”, pasi ndryshoi tekstin e këngës

INA
INA

08/03/2024

Izraeli do të lejohet të konkurrojë në festivalin e këngës Eurovision pasi ndryshoi tekstin e këngës së tij, kanë konfirmuar organizatorët.

Eden Golan, përfaqësuesi i Izraelit për konkursin “Eurovision 2024”, fillimisht kishte paraqitur një baladë të quajtur “October Rain (Shiu i Tetorit)”, e cila mendohet gjerësisht se i referohej sulmeve të Hamasit më 7 tetor. Megjithatë, kënga u ndalua me arsyetimin se shkeli rregullat për neutralitet politik, shkruan The Guardian.Pas një premtimi fillestar për mos ndryshimin e tekstit, transmetuesi publik i Izraelit Kan, i cili është përgjegjës për zgjedhjen e përfaqësuesit të vendit, më vonë u pajtua të ndryshojë këngën pas thirrjes së presidentit izraelit Isaac Herzog për “rregullime të nevojshme” për të siguruar pjesëmarrjen e saj. Transmetuesi kombëtar tha: “Presidenti theksoi se veçanërisht në këtë kohë, kur ata që na urrejnë kërkojnë të na largojnë dhe të na bojkotojnë nga çdo skenë, Izraeli duhet të shprehë zërin e tij me krenari dhe kokën lart dhe të ngritë flamurin e tij në çdo forum botëror, veçanërisht këtë vit”.

Versioni i përditësuar i këngës, tani me titull “Hurricane (Uragani)”, do të ndahet këtë fundjavë.

Në një deklaratë, Bashkimi Evropian i Transmetimeve (EBU), i cili organizon konkursin, tha: “EBU mund të konfirmojë se paraqitja zyrtare nga anëtari i tij izraelit Kan është konsideruar e përshtatshme për të konkurruar në festivalin e këngës Eurovision në maj. “Grupi i referencës së konkursit, bordi i tij qeverisës, mori vendimin për të pranuar këngën ‘Hurricane’ për konkursin e ardhshëm pas një shqyrtimi të kujdesshëm të tekstit. “U dakordua se ‘Hurricane’ përmbushi kriteret e nevojshme për pjesëmarrje në përputhje me rregullat e konkursit”.

Teksti origjinal i “Shiut të Tetorit” – i shkruar në anglisht – u publikua në faqen e internetit të Kan muajin e kaluar. Ato përfshinin rreshtat: “Nuk ka më ajër për të marrë frymë” dhe “Të gjithë ishin fëmijë të mirë, secili prej tyre”.

Më herët këtë javë, ministrja e kulturës frankofone e Belgjikës, Bénédicte Linard, bëri thirrje për përjashtimin e Izraelit nga Eurovisioni për aq kohë sa vazhdon lufta në Gaza. “Ashtu si Rusia është përjashtuar nga garat dhe Eurovisioni pas pushtimit të saj të Ukrainës, Izraeli duhet të përjashtohet derisa të japë fund shkeljeve të tij flagrante të së drejtës ndërkombëtare, të cilat po shkaktojnë mijëra viktima, veçanërisht fëmijë”, shkroi ajo në X.

Linard gjithashtu i tha parlamentit belg të mërkurën se do t’i kërkonte transmetuesit publik RTBF, i cili po organizon pjesëmarrjen e Belgjikës në Eurovision, të shprehte shqetësimet te EBU. Kolegu i saj flaman, Benjamin Dalle, u dakordua se pezullimi izraelit do të ishte i përshtatshëm ndërkohë që po vuajnë kaq shumë civilë palestinezë, sipas një raporti nga transmetuesi flaman VRT.

Artistët në disa vende kanë bërë thirrje për përjashtimin e Izraelit nga konkursi. Në dhjetor, Shoqata Islandeze e Kompozitorëve dhe Tekstshkruesve lëshoi një deklaratë duke thënë se veprimi ushtarak i Izraelit në Gaza bënte pjesëmarrjen e tij të papajtueshme me një ngjarje “e karakterizuar nga gëzimi dhe optimizmi”.

Në Finlandë, një peticion i nënshkruar nga më shumë se 1,400 profesionistë të industrisë muzikore akuzoi transmetuesin e tyre kombëtar Yle për standarde të dyfishta, duke thënë se ishte ndër të parët që kërkuan ndalimin e Rusisë pas invazionit të saj në Ukrainë në vitin 2022. /Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ALketa vejsiu

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe në skenën e ‘X Factor’

franceska murati big brother

“Rri gjithë ditën si gomar”- Fraçeska Murati kritikon Romeo Veshajn: Nuk ka njeri që të sheh ty dhe të thotë që je i aftë për lider

arbenita

FOTOT: Linja trupore për t’u pasur zili, Arbenita Ismaili shkëlqen në të kuqe

anxhela peristeri

U martua në fshehtësi? Anxhela Peristeri zbulon detaje nga lidhja me partnerin misterioz

meriton mjekiqi rike roci

Video/ Meritoni i shkruan letër Rikes: Më fal 1 mijë herë për…

roza lati

Habit Roza Lati: Ja kush janë 4 finalistët e BBV3

Romeo Jul Deda

“Pa ty nuk jam njëjtë”, Romeo habit me letrën për Julin

Julia Egla Romeo

Romeo i shkruan letër Heidit, Egla: Burrat qajnë, mos ki frikë!

ilir-shaqiri3162

Ilir Shaqiri zbulon finalistët e Bigbrother

INFO

NA NDIQ