Izraeli publikon audio-incizimin: Kjo është biseda e terroristëve në sulmin mbi spitalin e Gazës

ina-online
ina-online

18/10/2023

Zëdhënësi i forcave të armatosura të Izraelit ndryshe të njohur si IDF-ja, admirali Daniel Hagari, ka akuzuar Hamasit se ka filluar “një fushatë globale medial për të fshehur atë se çfarë në të vërtetë ka ndodhur”.

Ai pretendon se janë “fryrë” numrat e viktimave nga sulmi në spitalin e Gazës dhe se “analiza e pamjeve nga ajri konfirmon se nuk ka patur goditje direkte të spitalit, por se dëmi u shkaktua në parking”.

Ai madje ka publikuar një audio-incizim me të cilin thotë se mbështet pretendimet e tij. Hagari akoma këmbëngulë se Hamasi e ka kuptuar se shpërthimi është shkaktuar gabimisht nga një raketë e shkrepur nga Xhihadi Islamik, por se “tani kanë filluar një fushatë globale mediale”, për ta akuzuar Izraelin.

Në audio-incizim flitet për mos-suksesin e shkrepjes së tri raketa nga varrezat prapa spitalit, kurse IDF-ja ka arritur të interceptojë dhe regjistroj bisedën mes militantëve që flisnin për mos-suksesin e shkrepjes së raketave.

Më poshtë ju sjellim transkriptin e plotë të bisedës, sipas izraelitëve:

Militanti 1: Po ju them që kjo është hera e parë që po e shoh një raketë duke rënë në këtë mënyrë dhe për këtë po them se i përket xhihadit islamik palestinez.

Militanti 2: Pse?

Militanti 1: Thonë se i përket xhihadit islamik palestinez.

Militanti 2: Kjo është nga ne?

Militanti 1: Ashtu duket!

Militanti 2: Kush po e thotë?

Militanti 1: Thonë se copëzat e raketës janë copëza të raketës lokale, e jo ato sikurse të izraelitëve.

Militanti 2: Çfarë po flet?

Militanti 2: Por Zoti e ka bekuar, nuk ka mundur të gjej tjetër vend të shpërthejë?

Militanti 1: Nuk ka lidhje, po, kanë shtënë nga varrezat prapa spitalit.

Militanti 2: Pse?!

Militanti 1: E kanë shkrepur nga varrezat prapa spitalit al Ma’amadani dhe humbi drejtimin dhe ra mbi ta.

Militanti 2: Pas spitalit janë varrezat?

Militanti 1: Po, al Ma’amadani gjendet pikërisht aty.

Militanti 2: Ku gjenden saktësisht kur të futeni në kompleks?

Militanti 1: Fillimisht futeni në kompleks dhe nuk shkoni në drejtim të qytetit dhe në anën e djathtë gjendet spitali al Ma’amadani.

Militanti 2: Po, e di.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ