Izraeli refuzon thirrjen e SHBA-së për pauzë humanitare dhe vazhdon sulmet

Picture of INA
INA

05/11/2023

Aeroplanët luftarakë izraelitë kanë goditur kampin e refugjatëve Maghaza në Rripin e Gazës në orët e para të së dielës, duke i vrarë të paktën 33 persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, kanë thënë autoritetet shëndetësore palestineze.

Për këtë sulm është raportuar teksa Izraeli është zotuar se do ta zhvillojë ofensivën për ta shkatërruar grupin militant Hamas – që e udhëheq Gazën – pavarësisht thirrjeve të Shteteve të Bashkuara për pauzë, që të ndihmohen civilët e dëshpëruar.Rritja e numrit të viktimave në Gazë ka nxitur zemërim ndërkombëtar, pasi dhjetëra mijëra njerëz, nga Uashingtoni deri në Berlin kanë dalë nëpër rrugë të shtunën, për të kërkuar armëpushim të menjëhershëm.

Izraeli e ka hedhur poshtë këtë ide për ndalje të ofensivës, qoftë edhe për pauza të shkurtra humanitare, të propozuara nga Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë vizitës që është duke e zhvilluar në rajon.

Përkundrazi, Izraeli ka thënë se liderët e ngujuar të Hamasit në Gazë, janë duke i luftuar ushtarët e tij me “forcë të plotë”.

“Secili në qytetin e Gazës është duke e rrezikuar jetën e vet”, ka thënë ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant.

Shtëllunga të mëdha tymi janë parë në qytetin e rrethuar të Gazës, shënjestrën e parë të Izraelit në luftën kundër Hamasit.

Ministria e Shëndetësisë në Gazë, ka thënë që më shumë se 9.400 palestinezë janë vrarë në këtë enklavë brenda një muaji, dhe numri pritet të rritet me vazhdimin e sulmeve.

Izraeli është duke i vazhduar bombardimet në pjesë të ndryshme në Gazë, duke thënë se po i shënejstron luftëtarët.

Por, kritikët kanë thënë se sulmet e Izraelit janë shpesh jopropocionale, duke e marrë parasysh numrin e madh të grave dhe fëmijëve të vrarë në këto sulme.

Blinken është takuar të shtunën me ministrat e Jashtëm arabë, pas takimeve që ka zhvilluar në Izrael me kryeministrin Benjamin Netanuahu, i cili ka insistuar se nuk mund të ketë armëpushim, derisa të lirohen të gjitha pengjet e marra nga Hamasi.Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi ka thënë se shtetet arabe kërkojnë armëpushim të menjëhershëm, duke thënë se “gjithë rajoni është duke rrëshqitur në ujin e urrejtjes, që do t’i definojë gjeneratat në ardhje”.

Blinken, megjithatë, ka thënë se “sipas pikëpamjes sonë, një armëpushim tani vetëm do t’i jepte hapësirë Hamasit që të rigruphet, dhe ta përsërisë atë që ka bërë më 7 tetor”, referencë për ditën kur Hamasi i ka nisur sulmet në jug të Izraelit, dhe e ka nxitur këtë luftë.

Ai ka thënë se pauzat humanitare janë kyçe për mbrojtje të civilëve, për ofrim të ndihmës dhe nxjerrje të shtetasve të huaj jashtë Gazës, “teksa Izraelit i mundësohet që ta arrijë synimin, që ta mposhtë Hamasin”.

Një zyrtar i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, u ka thënë gazetarëve në Bejrut se Blinken, “duhet ta ndalë agresionin dhe që të mos dalë me ide që nuk mund të zbatohen”.

Zëdhënësi i krahut ushtarak të Hamasit, ka thënë në një fjalim se luftëtarët e grupit i kanë shkatërruar 24 pajisje izraelite dhe kanë shkaktuar viktima në dy ditët e fundit.

Zyrtarët e Egjiptit kanë thënë se bashkë me Katarin kanë propozuar pauza humanitare për gjashtë deri në 12 orë në ditë, për të lejuar hyrjen e ndihmës në Gazë.

Ata, po ashtu, kanë bërë thirrje që Izraeli t’i lirojë disa gra dhe të moshuar nga burgjet e veta, në këmbim të pengjeve të marra nga Hamasi më 7 tetor.

Pjesë të mëdha të lagjeve në Gazë tani janë shndërruar në hi, si pasojë e luftimeve.Vëzhguesit e Kombeve të Bashkuara kanë thënë se rreth 300.000 banorë të pjesës veriore të Gazës janë duke u strehuar në objekte të OKB-së.

Mirëpo sulmet izraelite është raportuar se me raste i kanë goditur edhe këto objekte, ndërsa agjencia e OKB-së ka thënë se e ka humbur kontaktin me shumë zyrtarë të vet në pjesën veriore të Gazës, ku ka nisur ofensiva izraelite.

Sipas OKB-së, mbi 1.5 milion njerëz në Gazë, apo 70 për qind e popullsisë, kanë ikur prej shtëpive të tyre.

Ushqimi, uji dhe nafta janë të tepër të nevojshme për jetën e njerëzve dhe për mbajtje të spitaleve operacionale.Lufta Izrael-Hamas i ka rritur tensionet në rajon, pasi Izraeli dhe grupi militant i Libanit, Hezbollah, kanë shkëmbyer zjarr përgjatë kufirit.Prej nisjes së luftës është raportuar edhe për 150 palestinezë të vrarë në Bregun Perëndimor, sipas autoriteteve palestineze.

Protesta janë mbajtur edhe jashtë zyrës së Netanyahut në Jerusalem, duke i bërë thirrje që të dorëhiqet dhe që të rriten përpjekjet për kthim të 240 pengjeve të marra nga Hamasi.

Netanyahu ka refuzuar të marrë përgjegjësinë për sulmet e 7 tetorit të Hamasit, që kanë ndodhur në veri të Izraelit, të cilat i kanë lënë të vrarë mbi 1.400 persona./rel

TË FUNDIT
3 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
3 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
6 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

1 ditë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

INFO

NA NDIQ