Izraeli thotë se ka vrarë njërin nga komandantët kryesor të HAMAS-it

ina-online
ina-online

07/11/2023

Komandanti i batalionit Deir al-Balah të Hamasit, Wael Assefa, është vrarë, njoftoi IDF (ushtria izraelite).

Assefa ndihmoi në dërgimin e mijëra terroristëve për të sulmuar, rrëmbyer dhe vrarë civilët izraelitë më 7 tetor, raportoi IDF në platformën X.

Izraelitët raportuan se Assefa ishte një nga komandantët që urdhëroi pushtimin e militantëve të Hamasit nga Rripi i Gazës në Izraelin jugor më 7 tetor, kur filloi konflikti.

Siç kanë thënë më tej, Wael Assefa ka qenë në burg nga viti 1992 deri në vitin 1998 për planifikim dhe kryerje të sulmeve terroriste në territorin e Izraelit.

Sipas pretendimeve të tyre, Assefa po planifikonte sulme të mëvonshme ndaj Izraelit. Nuk është bërë e ditur se ku është vrarë saktësisht ky drejtues batalioni i grupit palestinez Hamas.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

osbe shkup

Ndryshimet në komunikacion dhe shkurtimi i orarit të punës së disa institucioneve – gjithçka që duhet të dini për Samitin e OSBE-së në Shkup

angellov-kodra-e-diellit

Stojançe Angellov: Hoqëm flamurin shqiptar në oborrin e kishës në Kodrën e Diellit

OSBE OSCE MPJ Shkup

OSBE – forum multilateral për dialogun mes Perëndimit dhe Lindjes

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Qarkullimi ajror do të zhvillohet rregullisht gjatë takimit të OSBE-së në Shkup, nuk priten vonesa

Borell

Borell vjen në takimin e OSBE-së në Shkup, por nuk do ta takoj Lavrovin

INFO

NA NDIQ