Ja arsyeja se pse Kosova nuk po arrin ta sjellë stadiumin “974” nga Katari

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Stadiumi “974”, arenë në të cilën u zhvilluan disa prej ndeshjeve në Kampionatin Botëror të futbollit u përfol se mund të bartet në Kosovë për shkak të strukturës së tij të ndërtimit prej 974 kontenjerëve.

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, kishte zbuluar për KP se Kosova ka kandiduar për ta marr atë stadium, sidomos pas vizitës së Gianni Infantinos në Kosovë.

Por, një gjë e tillë duket vështirë e realizueshme dhe është Ademi ai që ka thënë se kostoja tejet e lartë e bartjes së tij nga Katari në Kosovë është pengesa kryesore.

Por, përkundër kësaj, i pari i FFK-së thotë se Kosova është ende në garë sepse edhe më tutje nuk është vendosur se kujt do t’i jepet ai stadium.

“Edhe jemi ende në garë sepse nuk i është dhënë askujt. Jemi konkurrent potencial, por ne nuk e kemi plotësuar një kriter, kriteri është që nuk kemi dërguar pjesë garantuese, apo letër garantuese që transportin do ta bëjmë sepse është kriter, është kusht. Ne si federatë nuk kemi mundur sepse aq sa kushton me njohuritë që janë dhënë përafërisht, nuk e kemi buxhetin, përafërsisht aty është buxheti i Federatës së Futbollit dhe nëse ne e dërgojmë një garancion me buxhetin tonë, do të thotë do të ishte e pa arsyeshme për vetë faktin se nëse ti e harxhon të gjithë buxhetin në transport, atëherë si do të veprojmë si federatë. Është shumë dhe tani presim, pavarësisht kësaj të gjejmë mirëkuptim dhe nëse na dhurojnë atë stadium do të jetë do të jetë mundësia ndoshta me sponsor, pak ne, pak shteti dhe dikush, që të mundohemi që ta sjellim atë stadium këtu që do të ishte mrekullia vetë.”, ka thënë Ademi.

TË FUNDIT
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
4 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
4 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit
8 orë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut
8 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

10 orë
Shkëndija eliminohet nga Conference League!
4 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
1 ditë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike
9 orë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 ditë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja
8 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së
1 ditë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

gruaja blerim ramadanit

Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

lutfi haziri

Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën

artan-dhe-faton-hajrizi

Misteri i vrasjes në Serbi, autori ende në arrati – dyshimet te vëllezërit Hajrizi

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

INFO

NA NDIQ