Ja çfarë domethënë rivotimi nga ankesat në Zhelinë, BDI me 1 deputetë më pak, VLEN me 1 më tepër?

Picture of INA
INA

13/05/2024

Do të rivotohet në një vendvotim në Zhelinë, ka vendosur Komisioni Shtetëror Zgjedhor.

Kjo vjen pasi koalicioni VLEN parashtroi ankesa për 10 vendvotime në Njësinë Zgjedhore 6 ku hyjnë vendet si Tetova, Gostivari, Bogovina dhe Vrapçishti, transmeton TV21.

VLEN parashtresat i ka dorëzuar mbi bazën se ka parregullsi në mbledhjen e votave për të cilat thuhet se kanë ndikuar edhe rezultatin përfundimtar.

Kujtojmë se VLEN në Njësinë Zgjedhore 6 ka 7 deputetë, kurse Fronti Europian ka 9 deputetë.

Por lufta më e madhe do të bëhet në njësinë Zgjedhore 5. Aty BDI ka marrë rreth 100 vota më shumë se LSDM duke siguruar një deputet më shumë. 8 parashtesa për këtë njësi zgjedhore ka parashtruar edhe VMRO-DPMNE e cila te njësia 5 është afër edhe një mandati deputeti./TV21

TË FUNDIT
29 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
32 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
46 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
2 orë
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
3 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
22 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
17 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
24 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
2 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
21 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

INFO

NA NDIQ