Ja cilat janë organet që mund të dhurohen në trupin e njeriut

Picture of INA
INA

07/11/2023

Dhurimi dhe transplantimi i organeve është një proces kirurgjik për të zëvendësuar një organ të dështuar me një të shëndetshëm nga dikush tjetër që nuk ka nevojë për të. Dhuruesit e organeve zakonisht janë njerëz të vdekur së fundmi, të cilët ose dolën vullnetarë përpara vdekjes së tyre për të dhuruar organet e tyre më pas, ose kur i dhurojnë familjarët.

Njerëzit e shëndetshëm mund të zgjedhin të dhurojnë organe dhe inde të caktuara që mund t’i kursejnë duke mbrojtur gjendjen e tyre shëndetësore. Për shembull, ju mund të jetoni vetëm me një veshkë dhe të dhuroni veshkën tjetër. Ju gjithashtu mund të dhuroni një pjesë të mëlçisë tuaj dhe mëlçia juaj do të rritet në madhësinë pothuajse të plotë.

Transplantimi i organeve është një nga përparimet e mëdha në mjekësinë moderne. Ai ofron një shans të dytë në jetë për njerëzit e të gjitha moshave që kanë sëmundje kërcënuese për jetën ose lëndime në organet e tyre vitale. Inde të tjera të dhuruara, si kornea, tendinat dhe kockat, mund të përmirësojnë jetën duke ndihmuar në rivendosjen e shikimit, lëvizjes dhe funksioneve të tjera fizike. Por nevoja për dhurime organesh e tejkalon shumë furnizimin në dispozicion. Në SHBA, mbi 100,000 njerëz janë duke pritur për një transplant të organeve të shpëtimit në çdo ditë të caktuar. Por vetëm rreth 40,000 transplantime bëhen çdo vit.

Sipas të dhënave të mëparshme çdo ditë 20 njerëz vdesin ndërsa presin një transplant.

6 organet që dhurohen:

1- Zemra: Si muskuli më punëtor në trup, zemra rreh 60-80 herë në minutë dhe është përgjegjëse për pompimin e gjakut në çdo zonë. Kushtet që e bëjnë të domosdoshëm transplantin e zemrës janë kardiomiopatia, dështimi i zemrës, miokarditi dhe sëmundjet e zemrës.

2- Veshkat: Veshkat janë organi më i nevojshëm dhe më i shpeshtë i transplantuar. Veshkat janë përgjegjëse për filtrimin e mbeturinave dhe ujit të tepërt nga gjaku dhe balancimin e lëngjeve të trupit. Ata që janë në dializë për shkak të presionit të lartë të gjakut, diabetit ose sëmundjes cistike të veshkave mund të jenë kandidatë për transplantim të veshkave.

3- Mëlçia: Mëlçia ka më shumë se 500 funksione të njohura në trupin e njeriut, duke përfshirë prodhimin e biliare që ndihmon në tretje, zbërthimin e substancave të dëmshme në gjak dhe ruajtjen e vitaminave, sheqernave dhe yndyrave. Për shkak të numrit të madh të funksioneve, dhurimi i një mëlçie mund t’i shpëtojë njerëzit nga infeksionet kronike të mëlçisë si hepatiti ose dëmtimi nga droga ose alkooli. Një mëlçi e dhuruar ndonjëherë mund të ndahet midis dy marrësve, që do të thotë se një dhurues mund të shpëtojë jetën e dy njerëzve.

4- Mushkëritë: Mushkëritë kanë për detyrë një funksion shumë të rëndësishëm në trup: nxjerrjen e oksigjenit dhe nxjerrjen e dioksidit të karbonit. Kushtet që shpesh kërkojnë një transplant të mushkërive përfshijnë fibrozën cistike, hipertensionin pulmonar, emfizemën dhe edemën pulmonare. Ngjashëm me mëlçinë, një dhurues mund të shpëtojë jetën e dy njerëzve duke dhuruar mushkëritë e tyre.

5- Pankreasi: Njerëzit kanë nevojë për pankreasin e tyre për të ndihmuar në rregullimin e insulinës. Pankreasi prodhon insulinë, e cila është një hormon që ndihmon trupin të përdorë glukozën (sheqerin) për energji dhe enzimat që shpërbëjnë yndyrën, proteinat dhe karbohidratet gjatë tretjes. Është e zakonshme që pankreasi të transplantohet me një veshkë, sepse diabeti shpesh prek të dy organet.

6- Zorrët: Zorrët tuaja janë përgjegjëse për tretjen e ushqimit dhe thithjen e lëndëve ushqyese përsëri në qarkullimin e gjakut. Nëse keni zorrë të përdredhur ose të bllokuar ose sindromë të zorrëve të shkurtra, mund të keni nevojë për një transplant të zorrëve.

7- Mitra-Është një lloj transplanti i kohëve të fundit dhe ishte një risi e rëndësishme në fushën mjekësore kur treguan për herë të parë se mund të ishte i suksesshëm. Vendoset një mitër të re në një grua që do ta lejojë atë të mbetet shtatzënë dhe të ketë një fëmijë të sajin. Është i vetmi trajtim i disponueshëm për infertilitetin e faktorit të mitrës.

TË FUNDIT
1 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
4 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
4 ditë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
6 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
6 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

INFO

NA NDIQ