Ja kur pritet rritja e rrogës minimale në 18 000 denarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Gjatë këtij viti , rroga minimale do të rritet në 18 000 denarë- kështu deklaroi ministri I ekonomisë Kreshnik Bekteshi, duke potencuar se një gjë e tillë me shumë gjasa do të ndodh në tremujorin e dytë të këtij viti.

Kjo është nga kërkesat e sindikalistëve dhe do të jetë temë diskutimi, në takimin e së kësaj të prmte të Shoqatës së Sindikatave të Maqedonisë me përfaqësuesit e qeverisë së re . Sindikalistët kërkojnë rritje graduale të të gjitha rrogave të tjera, ndërsa kanë paralajmëruar se në takim do të flasin edhe për zbatimin e përcaktimeve të reja ligjore për të dielën ditë jo punë, pasi siç theksojnë ata, disa punëdhënës e shkelin këtë rregull.

Sindikalistët kanë paralajmëruar poashtu se nëse vërehen lëshime dhe nuk zgjidhen problemet me dialog social do tu bëjnë thirrje anëtarëve dhe punëtorëve për siç e quajnë ata, “grevë të përgjitshme të punëtorëve.”

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ