Ja kush janë 69 të privilegjuarit nga diaspora që do të kenë “MKartën” (EMRAT)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Dhënia e një tikete identifikimi si “MKarta” për qytetarët e suksesshëm të Maqedonisë nga diaspora është një nderim për ta dhe për veprat e tyre, tha ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

Ai njoftoi se me këtë kartë janë pajisur 69 mërgimtarë të dalluar që do të mund të shfrytëzojnë korsitë e shpejta në  aeroportin e Shkupit  dhe të Ohrit, përcjell INA.

Ministri Osmani bëri të ditur se emrat nuk janë sekret, sepse ata janë njerëz të suksesshëm në diasporë  dhe se me këtë kartë do të përdorin disa privilegje simbolike.

Në mesin e bartësve janë shkencëtarë, mjekë, biznesmenë, punëtorë të kulturës, politikanë dhe inxhinierë, si këngëtari i operës, etj.  Ja lista me emrat:

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ