Ja kush paguhen më pak në Gjermani?

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

Në Gjermani pastruesit fitojnë rreth 1000 euro më pak se paga mesatare.

Në asnjë profesion tjetër punëtorët nuk fitojnë aq pak sa në sektorin e pastrimit. Në këtë industri, paga mesatare mujore bruto është 2,493 euro – kjo rrjedh nga të dhënat e Entit Federal të Statistikave, raportojnë mediat gjermane.

Në vendin e dytë në mesin e profesioneve që fitojnë më pak janë profesionet bujqësore me një pagë mesatare prej 2531 euro.

Në vend të tretë renditen profesionet e turizmit, hotelerisë apo hotelierisë. Sipas shifrave, paga mesatare këtu është 2634 euro në muaj. Paga mesatare bruto në Gjermani është 3698 euro.

“Nëse njerëzit që luajnë një rol kyç në mbajtjen e këtij vendi punojnë dhe fitojnë mbi 1000 euro në muaj më pak se paga mesatare, atëherë kjo nuk ka të bëjë fare me performancën e drejtë”, tha partia BSV.

Pagat janë shumë të ulëta.

Të dhënat i referohen prillit 2023 dhe janë paga mesatare bruto me kohë të plotë, duke përjashtuar përfitimet speciale, pagesat e pushimeve dhe bonuset e Krishtlindjeve. Sipas statistikave, më së paku kanë fituar punëtorët ndihmës në bujqësi me pagë mujore prej 2154 euro, pastruesit me 2527 euro dhe magazinierët me pagë mesatare mujore prej 2832 euro.

Kur kërkoni për pastrues shtëpi private, tarifat për orë ndryshojnë. Pastruesit e vetëpunësuar mund të rezervohen në platforma të ndryshme për rreth 13 deri në 26 euro. Vlerësimi i saktë i pagave është më i vështirë në këtë sektor sesa për punonjësit me kohë të plotë, pasi pastrimi në shtëpi private shpesh bëhet në mënyrë të paligjshme.

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
10 orë
Shtrenjtohet buka
11 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
13 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

18 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
18 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
18 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
17 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
15 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
14 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

banka-popullore

Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

vmro vlen negociata

Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!

INFO

NA NDIQ