Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

Picture of INA
INA

29/05/2024

Në Saraj, Gostivar e Aerdorom me shumë gjasa do të mbahen zgjedhje të parakohshme komunale, shkruan TV21. Sipas Kodit Zgjedhor, posti i deputetit apo ministrit ka konflikt me pozitën e kryetarit të komunës.

Kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bexheti, ka vendosur të largohet nga posti i kryetarit të komunës së Sarajit dhe t’i përkushtohet punës parlamentare. Mandati deputet i Bexhetit dje në Kuvend u verifikua, me çka Saraji do të duhet të zgjedh kryetar të ri.
Edhe emri i Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët, po përmendet gjithnjë e më shumë si ministër i ardhshëm i Shëndetësisë, dhe nëse ai pranon të jetë ministër, zgjedhjet të parakohshme lokale do të mbahen edhe në Gostivar.

Përveç Taravarit, me pushtetin ekzekutiv lidhet edhe emri i kryetarit të Aerodromit Timço Mucunski, i cili përmendet si ministër i mundshëm i ardhshëm. Nëse Mucunski bëhet ministër, edhe Aerodromi do të mbetet pa kryetar, pas së cilës do të duhet të mbahen zgjedhje.

Në mesin e kryetarëve të komunave, deputet në përbërjen e re parlamentare është zgjedhur edhe Bilal Kasami nga Tetova, por ai dha dorëheqje nga mandati i deputetit pasi ka vendosur të mbetet në pozitën e kryetarit të Tetovës./tv21.tv

TË FUNDIT
2 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
2 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
2 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
10 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
7 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
1 ditë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ