Ja njerëzit e fuqishëm në Rusi që po i lidhin “duart” Putinit, si rrezikon të shpërthejë kaosi në Moskë

INA
INA

04/08/2023

Pavarësisht besimit të shumë evropianëve dhe amerikanëve, Rusia e sotme nuk është në përqafimin e fortë politik të Presidentit Vladimir Putin. Pushteti i tij absolut kërcënohet nga burokracia e madhe ruse, e cila nuk është besnike pa kushte ndaj tij dhe që ka logjikën e saj egoiste për të ruajtur pushtetin dhe ndikimin e saj. Në mënyrë të ngjashme punon Duma, parlamenti rus, përfaqësuesit e së cilës ia detyrojnë bindjen e tyre liderëve të partive që i vendosën në listat zgjedhore, jo votuesve të tyre. Në afërsi të Putinit janë Këshilli i Sigurimit Rus dhe Këshilli Shtetëror Rus, të cilët në fakt janë një lloj klubi politik në të cilin anëtarët e grupeve të ndryshme të elitës ruse koordinojnë interesat e tyre. Nën këtë labirint të ndërlikuar të pushtetit shtetëror të Kremlinit zyrtar gjenden rusët e zakonshëm, të cilët ndahen në dy grupe: brezi i vjetër luftarak dhe brezi më i ri pro-evropian.

Duart e Putinit janë të lidhura

Duart e Putinit janë të lidhura në radhë të parë nga aparati i madh dhe i ngadalshëm burokratik rus, i cili shumë shpesh nuk zbaton një numër të madh të urdhrave të tij. Në sfondin e një sjelljeje të tillë qëndron paaftësia, por edhe përtacia dhe egoizmi i burokratëve rusë të të gjitha niveleve që konsumojnë çdo vit 2.5% të buxhetit të shtetit rus dhe që në realitet nuk mund të kontrollohen nga Putini apo njerëzit e tij të besuar.

Në të njëjtën kohë, parlamenti i Dumës ruse është një përzierje e pazakontë e praktikës jodemokratike parlamentare dhe totalitare, sepse 450 deputetët e tij përfaqësojnë një lloj burse politike burokratike ku deputetët tregtojnë aksione politike të njerëzve të fuqishëm vendas, ministrave individualë, por edhe ideve politike. të Presidentit Putin dhe të besuarve të tij.

Zbardhen emrat

Në përgjithësi, Duma është, nga njëra anë, një shfaqje e thjeshtë politike me të cilën grupe të fortësh të Kremlinit argëtojnë publikun politik vendas dhe të huaj. Në një lojë të tillë të inxhinierisë politike, sistemi partiak rus krijon, formon dhe edukon një elitë pasardhësish, të cilët, kur është e nevojshme, veprojnë si udhëheqës politikë të besueshëm ose ekzekutues të vendimeve strategjike të Kremlinit zyrtar. Në një situatë të tillë, qendrat e pushtetit informal, si Këshilli rus i Sigurimit dhe Këshilli i Shtetit, luajnë një rol kyç në këtë situatë, ku elitat e Kremlinit bashkërendojnë interesat e tyre dhe ia paraqesin Presidentit Putin për miratim. Këshilli i Sigurimit, i cili ka 13 anëtarë të përhershëm me të drejtë vote plus 18 anëtarë pa të drejtë vote, është veçanërisht i rëndësishëm. Kreu i Këshillit të Sigurimit është ish-kreu shumë i fuqishëm i FSB-së, Nikolai Patrushev, i cili njihet si një pasardhës shumë i mundshëm i Putinit.

Nënkryetari i atij këshilli është ish-presidenti rus Dmitri Medvedev, i cili herë pas here, në emër të Putinit, kërcënon ukrainasit, evropianët dhe amerikanët se Rusia mund të arrijë në armë bërthamore. Në këtë plejadë është lideri i famshëm i grupit ushtarak mercenar Ëagner Prigozhin. Deri vonë, ai ishte disi si një lider truproje dhe një xhelat i besuar, i cili me rebelimin e tij ekspozoi realitetin shumë të lëkundshëm të Rusisë së sotme. Në sfondin e këtij realiteti, sipas Ekaterina Shulman, është mjaft e qartë se presidenti rus Vladimir Putin, elita ruse dhe administrata ruse nuk janë në gjendje të udhëheqin Rusinë. E gjithë çështja do të ndërlikohet nga aneksimi i paligjshëm i rajoneve pjesërisht të pushtuara të Ukrainës, i cili do të krijojë një precedent për trazirat e ardhshme brenda Rusisë, veçanërisht në Kaukazin e Veriut, ku rebelimet mund të shpërthejnë në shenjën e parë të dukshme të dobësimit të fuqisë së Kremlinit zyrtar. Përveç gjithë kësaj, e ardhmja e vendit mund të formësohet nga ndërrimi i brezave në shoqërinë ruse.

Ndërrimi i brezave

Sipas të dhënave të siguruara nga Ekatarina Sulman, Rusia pritet të pësojë një ndryshim të natyrshëm të gjeneratave deri në vitin 2025, prandaj opinioni publik rus do të duket gjithnjë e më shumë kundër pushtetit absolut të presidentit Vladimir Putin apo një prej pasardhësve të tij. Në dekadën e ardhshme, në skenën sociale do të shfaqen anëtarë të brezit të lindur gjatë bumit demografik rus nga viti 2004 në 2014, të cilët do të jenë shumë të urryer ndaj trashëgimisë autoritare ruse shekullore, pra atyre të vitit 1950. Ky ndryshim brezash shpjegon armiqësinë kokëfortë të një pjese të konsiderueshme të anëtarëve më të vjetër të elitës ruse, të cilët janë të vetëdijshëm se vizioni i tyre për imperializmin rus do të zëvendësohet nga vizioni i brezave të rinj që janë të prirur ndaj kategorive evropiano-amerikane të sundimit. të ligjit dhe një shteti të rregullt që kujdeset për mirëqenien e qytetarëve të tij.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

INFO

NA NDIQ