Ja pse Serbia nuk i shpallë dot luftë Kosovës, SHBA ‘merr në dorë’ situatën – ja plani që po përgatit pas përplasjeve të forta në veri

INA
INA

05/10/2023

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë në dorë situatën në Veri pasi me zhvillimet tragjike të fundit Bashkimi Evropian dështoi plotësisht.Dje SHBA-ja dëgjoi kërkesën e presidentes së Kosovës Vjosa Osmani për ndihmën e saj në hartimin e statusit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në reagimin e parë të tij për çështjen që prej apelit publik të Osmanit, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier pohoi gatishmërinë e Uashingtonit për të ofruar asistencë.

“Por nëse Kosova dëshiron të konsultohet me ne, apo të tjerët, se si të çojë diçka përpara në mënyrë më të mirë, ne jemi të gatshëm ta këshillojmë dhe do të mirëpresim çdo propozim të saj mbi këtë temë, i cili do të i besueshëm dhe i arsyeshëm”, u shpreh Hovenier.

Disa ditë më parë, Osmani u shpreh se Kosova duhet ta përgatisë draft-statutin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe bashkë me Shtetet e Bashkuara.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për Asociacionin më 2013 dhe më pas në 2015 mbi parimet për themelimin e tij, por atë vit, Gjykata Kushtetuese e Kosovës doli në përfundimin se ujdia nuk ishte në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Serbia kërkon që Kosova të zbatojë marrëveshjet e arritura, ndërsa Prishtina zyrtare vazhdon të pozicionohet kundër një asociacioni njëetnik. Pra SHBA do të arrijë të zgjidhë atë që Brukseli ka kohë që dështon.

Plani amerikan sapo ka filluar dhe këto janë sinjalet e para që do të sjellin ndryshimin e madh.

Dështon BE

Në artikujt e medieve të huaja tregohet qartë se Brukseli ka dështuar të arrijë një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Ajo që është e qartë është se nuk ka gjasa të shohim një zgjidhje për marrëdhëniet e tensionuara së shpejti.

Në ditët pas sulmit, shumë kishin frikë se Kosova mund të bëhej një zonë tjetër lufte në Evropë dhe se Serbia mund të përfshihej në një pushtim të Kosovës të stilit rus.

Nxitja e këtyre frikës janë disa faktorë, ndër të cilët më i spikaturi është akumulimi i supozuar i trupave serbe pranë kufirit me Kosovën, të cilin presidenti serb e mohoi në intervistën për CNN.

Por, më gjerësisht, lidhjet e forta midis Beogradit dhe Moskës dhe përkeqësimi i mbështetjes për anëtarësimin në BE në Serbi po rriten në të gjithë rajonin.

Në veçanti, sipas sondazhit dhe hulumtimit të kryer nga The Henry Jackson Society, 78.7% e serbëve janë kundër vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë. Për herë të parë, më shumë qytetarë të Serbisë janë kundër anëtarësimit në BE sesa pro.

Së fundi, kur u pyetën për anëtarësimin në NATO, 63.4% e serbëve thanë se do të votonin kundër anëtarësimit.

Këto shifra, të kombinuara me propagandën e fortë pro-ruse të shpërndara përmes Russia Today dhe Sputnik ushqejnë frikën se Serbia mund të pushtojë Kosovën në mënyrë të ngjashme si Rusia.

Pse Serbia nuk mund ta pushtojë dot Kosovën

Përderisa në lidhje me faktin se ndjenjat pro-ruse po lulëzojnë, shanset që Serbia të pushtojë Kosovën mbeten tepër të ulëta për disa arsye. 

Së pari, prania e Forcave të Kosovës (KFOR), trupave paqeruajtëse të NATO-s, në Kosovë do të thotë se as Serbia dhe as Kosova nuk mund ta përshkallëzojnë situatën gjerësisht pa hyrë de facto në një luftë me NATO-n.

Së dyti, edhe nëse Kosova ose Serbia vendosin të përshkallëzojnë situatën në mënyrë thelbësore, KFOR-i mund të përgjigjet shpejt dhe të parandalojë që çdo përshkallëzim të kthehet në një luftë të gjithanshme.

Dhe, së fundi, në raundet e fundit të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Serbia ka treguar përkushtimin e saj për normalizimin e marrëdhënieve me qeverinë duke mbetur e përkushtuar pa mëdyshje për një zgjidhje paqësore të marrëdhënieve.

De-përshkallëzimi mbetet vendimtar, jo vetëm për stabilitetin e rajonit por për mirëqenien e njerëzve që jetojnë në veri të Kosovës.

Për më tepër, për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet, duke i kthyer Beogradin dhe Prishtinën në tryezën e bisedimeve dhe duke i detyruar palët të zbatojnë angazhimet e tyre.

Për ta bërë këtë në mënyrë efektive, BE-ja duhet të përmirësojë pozicionin e saj në Serbi dhe ta largojë vendin nga Rusia. Dhe që kjo të ndodhë, BE-ja duhet të fillojë të flasë drejtpërdrejt me qytetarët serbë dhe t’u ofrojë atyre më shumë karota dhe më pak shkop. 

Përndryshe, kjo u lejon qeverive lokale që ta portretizojnë BE-në negativisht sa herë që kjo çon përpara qëllimet e tyre personale ose politike, gjë që vetëm do të përkeqësonte më tej marrëdhëniet midis Serbisë dhe BE-së dhe do të zvogëlonte ndikimin e BE-së mbi vendin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

collage-10-600x360

“Kjo është hajgare, unë nuk jam fetar hiç”- Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë

IMG_6887

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

Euro metali

Prodhonin dhe qarkullonin para false, arrestohen 6 persona në Prishtinë

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

osbe shkup

Ndryshimet në komunikacion dhe shkurtimi i orarit të punës së disa institucioneve – gjithçka që duhet të dini për Samitin e OSBE-së në Shkup

INFO

NA NDIQ