Ja pse u dëbuan 21 rusë nga Maqedonia e Veriut, flet presidenti Pendarovski

Picture of ina-online
ina-online

23/09/2023

Të gjithë diplomatët rusë të dëbuar nga Maqedonia kanë shkuar përtej statusit që u ishte dhënë pasi erdhën këtu dhe kjo është vërtetuar deri në detajin e fundit, thotë presidenti Stevo Pendarovski në një intervistë për Zërin e Amerikës në maqedonisht (VOA).

Sipas Pendarovskit, ata kishin statusin e diplomatit, ndërsa janë marrë në spiunazh duke shtuar se shërbimet tona me shërbimet partnere nga NATO e kanë dëshmuar këtë.

“Marrëdhëniet mes nesh dhe Federatës Ruse janë në nivelin më të ulët në histori për arsye të njohura. Në dy vitet e fundit, ne dëbuam, pa përfshirë tre të fundit, 18 diplomatë rusë, të cilët kishin statusin e diplomatit ndërsa janë marrë me spiunazh. Çdo rast nga ata 18 dhe këta tre plus, shërbimet tona me ndihmën e shërbimeve partnere dhe miqësore të aleancës së NATO-s dëshmuan deri në detajin e fundit se shkojnë përtej statusit që iu dha kur erdhën në Maqedoni. Pra, ata nuk ishin diplomatë dhe për këtë arsye u dëbuan.”- deklaroi Stevo Pendarovski.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

ME TE LEXUARA

19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
16 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
19 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
19 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

INFO

NA NDIQ