Ja sa është taksa turistike nëse udhëtoni në Turqi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Nga 1 janari 2023, në Turqi hyri në fuqi do taksa turistike për turistët.

Lënda e taksës së qëndrimit përfshin shërbimet e natës në objektet akomoduese si hotele, motele, resorte turistike, konvikte, apartamente, kampe, kabina me dru, shtëpi malore, si dhe të gjitha shërbimet e tjera që ofrohen brenda objektit akomodues si shërbimet e pijeve, aktivitete, shërbime argëtimi dhe shfrytëzimi i pishinave, zonave sportive, termale dhe të ngjashme).

Sipas agjencive turistike që realizojnë udhëtime turistike në Turqi theksojnë se turistët janë të obliguar që të paguajnë taksë prej 3 eurove për tre ditë qëndrimi. Kjo është pagesa që e bëjnë udhëtarët që udhëtojnë me agjencinë e tyre turistike dhe që kalojnë tre ditë në turneun e organizuar në Stamboll.

Ofrimi i shërbimeve gjatë natës në ambiente si qendrat e mirëqenies dhe argëtimit nuk do të ndikojë në taksa.

Në aplikimin e taksës së qëndrimit nuk do të merret parasysh shtetësia ose statusi i vendbanimit të përdoruesit të shërbimit.

Shërbimet e dasmave, koktejeve, takimeve, kongreseve, simpoziumeve dhe organizimeve të ngjashme që ofrohen në mënyrë të pavarur nga shërbimi gjatë natës nuk do të mbulohen nga kjo taksë.

TVSh-ja nuk do të përfshihet në bazën e taksës së rezidencës dhe norma e vendosur e taksës së vendbanimit është dy për qind. Vendimi hyn në fuqi më 1 janar 2023.

TË FUNDIT
47 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
1 orë
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin
2 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
2 orë
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
2 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

ME TE LEXUARA

22 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
2 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
18 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
1 ditë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
4 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
21 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
1 orë
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

INFO

NA NDIQ