Ja sa miliardë njerëz përdorin telefona mobilë në botë

INA
INA

16/10/2023

Shoqata GSM publikoi raportin e saj të Lidhjes së Internetit Mobil për vitin 2023, në të cilin deklaron se 55 për qind e popullsisë së botës, ose rreth 4.3 miliardë njerëz, përdorin telefona mobilë sot.

Sipas të dhënave të publikuara në raport, 4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Raporti i GSMA zbuloi një pabarazi midis rajoneve dhe qasjes së tyre në internetin celular. Rreth 69 për qind e përdoruesve të telefonave të mençur që jetojnë në Amerikën e Veriut, Azinë Lindore dhe rajonin e Paqësorit përdorin pajisje 4G, ndërsa shumica e përdoruesve në Afrikën Sub-Sahariane ende mbështeten në lidhjet 3G, ngjashëm me Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, ku një në tre përdorues kanë ende internet 3G.

Rritja e përdorimit të internetit në celular nuk është befasi, por rreth 3.4 miliardë njerëz ende nuk kanë qasje në internet. GSMA pretendon se përqindja globale e njerëzve që jetojnë në zona me një rrjet celular dhe nuk e përdorin atë është 38 për qind. Hendeku i lidhjes është i mrekullueshëm në Afrikën Sub-Sahariane dhe Azinë Jugore me 59 dhe 52 për qind të popullsisë që nuk janë të lidhur në internet.

Një tjetër informacion i rëndësishëm në raport është se 600 milionë njerëz, ose rreth 8 për qind e popullsisë së botës, ende përdorin internetin përmes të ashtuquajturave celular “feature phone”, pra një lloj celulari që ka ruajtur formën e gjeneratave të mëparshme, duke përfshirë ekranet e vegjël dhe butonat fizikë.

Barriera të tjera për zgjerimin e mëtejshëm të përdoruesve celularë janë aftësitë digjitale, shkrim-leximi, shqetësimet e sigurisë dhe disponueshmëria e përmbajtjes përkatëse. E gjithë kjo i pengon përdoruesit e telefonave të zgjuar të përdorin plotësisht pajisjet e tyre për të hyrë në internet.

Drejtori i Përgjithshëm i GSMA Mats Granryd thotë se mungesa e lidhjes po u mohon miliarda njerëzve qasjen në shërbimet jetike dhe mundësitë e të ardhurave, duke prekur në mënyrë disproporcionale përdoruesit më të varfër, më pak të arsimuar, ruralë dhe femra.

Këto grupe do të preken më tej nga kriza e kostos së jetesës dhe rritja e emergjencave të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, dhe Granryd bëri thirrje për “përshpejtimin e përfshirjes digjitale dhe thyerjen e barrierave për të ndaluar zgjerimin e ndarjes digjitale”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

youtube-804x380

Kur do të vijë YouTube në Shqipëri? Acromax informacione ekskluzive pas takimeve në Berlin

gmail

Nga nesër, Google fshin llogaritë joaktive të Gmail, çfarë duhet të bëni?

nasa

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

INFO

NA NDIQ