Ja sa po shkon çmimi i banesave për metër katror nëpër Evropë

Picture of ina-online
ina-online

15/11/2023

Ja cilat janë qytetet europiane ku duhet të shpenzoni më shumë para për një apartament, ku çmimi shkon deri në 13 mijë euro për metër katror.

Në Mynih, një nga qytetet më të njohura në Gjermani, blerësit vitin e kaluar duhej të paguanin mesatarisht 10.500 euro për metër katror për një apartament në një ndërtesë të re, ndërsa në kryeqytetin francez Paris, një nga qytetet më romantike, u paguan 13.000 euro për metër katror.

Disi më të lira janë Londra, Oslo dhe Frankfurt, ku çmimi mesatar për metër katror është 8400 euro. Në Amsterdam, një qytet që është një destinacion gjithnjë e më popullor për të jetuar, metri katror ishte 7600 euro dhe në Kopenhagë 7300 euro.

Në Hamburg, qyteti i gjashtë më i madh në Bashkimin Evropian, blerësit paguanin 6900 euro dhe në Berlin 400 euro më pak, ose 6500 për metër katror.

Nga ana tjetër, Bullgaria është një vend që tërheq një numër në rritje të investitorëve të huaj dhe blerësve të pasurive të paluajtshme për shkak të aksesueshmërisë, bukurisë natyrore dhe mundësive të ndryshme.

Kjo është arsyeja pse pronat e paluajtshme më të përballueshme janë në qytetet bullgare Varna dhe Burgas, ku një apartament i ri mund të blihej mesatarisht për 900 euro për metër katror.(INA)

TË FUNDIT
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
11 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
21 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
19 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
18 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
14 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

LEXO MË SHUMË

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ