Ja si do të luajë Juventusi në sezonin e ri. Formacion tipik, startuesit e mundshëm dhe zëvendësuesit e tyre

ina-online
ina-online

24/07/2023

Portali ndërkombëtar sportiv “Goal” ka nisur me prognozat e tij, ku mundohet të tregojë se si do të luajnë skuadrat kryesore, ato që konsiderohen favorite për trofe, në sezonin e ri futbollistik të Serie A. Vëmendje të veçantë Juventusit, prognozën e të cilit po e përcjellim edhe për lexuesit e NOA:

“Viti i tretë që nga rikthimi i Massimiliano Allegrit në stolin e Juventusit përkon me një lloj “viti zero” për skuadrën torineze. Rinisja e ambicieve në Serie A dhe planifikimi për të ardhmen bëhen prioritet për “Zonjën e Vjetër”, e cila në portat e sezonit 2023-2024 po përballet me situata të komplikuara, në një farë mënyre, pas sezonit të fundit të karakterizuar nga penalitetet.

Allegri drejton një grup që mund të mbështetet në siguri të ndryshme dhe disa “baste”. Merkatoja, në këtë kuptim, ka një ndikim. Por cili do të jetë formacioni tipik i Juventusit në sezonin 2023-2024? Kundër kujt do të shkojë moduli i Allegrit, 3-5-2?

MODULI I JUVENTUSIT TË RI Sezonin e kaluar, Massimiliano Allegri përdori formacione të ndryshme për Juventusin e tij, duke kërkuar për një skuadër sa më të ekuilibruar. Ai shkoi nga 4-3-3 në 4-4-2, përpara se të përdorte një mbrojtje me tre lojtarë, si 3-5-2 ose 3-4-2-1. Sidomos në pjesën e fundit të sezonit të kaluar, Allegri u fokusua më shumë në mbrojtjen me tre lojtarë. Gjithashtu për këtë arsye, struktura e re taktike e Juventusit duhet të stabilizohet me 3-5-2.

WOJCIECH SZCZESNY I konfirmuar në rol, Szczesny do të mbrojë portën e Juventusit për të shtatin vit radhazi, pas një sezoni të kaluar të karakterizuar nga alternimi me Mattia Perin. Ky i fundit, megjithatë, do të qëndrojë pas tij duke pritur një mundësi, i vetëdijshëm se mund të jetë gati.

DANILO Kapiteni i Juventusit, në mars rinovoi kontratën deri në vitin 2025 dhe do të zërë rolin e mbrojtësit të djathtë. Përndryshe, Allegri mund të llogarisë Federico Gatti, i cili vjen nga një sezon i rëndësishëm, veçanërisht në pjesën e dytë.

BREMER Me largimin e Leonardo Bonuccit, i nxjerrë jashtë planeve të skuadrës, Bremer merr me të gjitha kredencialet e titullarit në mesin e mbrojtjes me tre lojtarë të Juventusit. Vetë Gatti mund të luajë në mbrojtjen qendrore. Më pak i mundshëm, por ende i pranishëm në mesin e alternativave, Daniele Rugani.

ALEX SANDRO Përtej thashethemeve të tregut, një tjetër sezon me Juventusin po afrohet për Alex Sandro. Nëse nuk vjen një zëvendësues, ai do të luajë si mbrojtësi i tretë, në të majtë. Në të majtë, Allegri nuk është i mbuluar mirë, duke pasur parasysh mungesën e një qendërmbrojtësi me këmbë të majtë. Danilo mund të përshtatet, megjithatë, siç ka treguar gjatë viteve.

TIMOTHY WEAH Ardhja e re te Juventusi, pas katër vitesh eksperiencë me Lille është Timothy Weah. Ai “trashëgon” krahun e djathtë nga Juan Cuadrado. Zëvendësuesi natyral i Weah do të ishte Mattia De Sciglio, por e ardhmja e tij është e lidhur me dëmtimin e ligamentit kryqëzues të pësuar në fundin e sezonit. Përshtatja e një lojtari si Chiesa ka më shumë gjasa, nëse është e nevojshme.

PAUL POGBA Një “bast” i vërtetë, sidomos pas sezonit të kaluar në “infermieri”. Paul Pogba është një nga elementët e mesfushës “tipike” të Allegrit. Në vend të tij, Nicolò Fagioli luajti me rezultate të mira sezonin e kaluar dhe do të shërohet plotësisht nga dëmtimi i klavikulës.

MANUEL LOCATELI Një siguri e mesfushës së Juventusit. Nga poshtë-lart, Manuel Locatelli do të vazhdojë të jetë “fanar” i lojës së Juventusit. Fagioli, i cili u përmend si zëvendësues i Pogba, mund të luajë edhe në “dhomën e kontrollit”, duke pasur parasysh cilësitë e tij në driblim.

ADRIEN RABIOT I freskët nga rinovimi 1-vjeçar, pas tejkalimit të skepticizmit, Adrien Rabiot do të luajë në të majtë të mesfushës me pesë lojtarë të Juventusit. Bardhezinjtë po mendojnë edhe për të ardhmen e Mirettit, i cili do të ishte një nga alternativat e Rabiot, në skuadër.

FILIP KOSTIC Viti i dytë te Juventusi, serbi është në kërkim të “shenjtërimit”. Filip Kostic drejton krahun e majtë. Sezonin e kaluar, Allegri përdori edhe Samuel Iling-Junior, me rezultate të shkëlqyera. Lojtari i lindur më 2003 është gati për ta konfirmuar veten.

FEDERICO CHIESA I rikthyer sezonin e kaluar, pas dëmtimit të gjatë, Federico Chiesa dëshiron “ta fitojë” Juventusin përgjithmonë. Ai do të luajë në sulm me Dusan Vlahovic. Allegri mund të llogarisë ende Moise Kean, i cili do të mbetet për të kompletuar paketën e sulmuesve të Juventusit.

DUSAN VLAHOVIC Sytë e merkatos për momentin nuk kanë çuar në asnjë ofertë, as në një marrëveshje. Dusan Vlahovic mbetet i sigurt për sulmin e Juventusit. Alternativa e natyrshme e Vlahovic është Arkadiusz Milik, të cilin Allegri u përpoq ta aktivizonte përkrah serbit. Polaku dërgoi disa sinjale pozitive gjatë sezonit të kaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

genc nuza

Genc Nuza do të ndajë drejtësinë në ndeshjen Dortmund – PSG në UEFA Youth League

Xhaka Taulant

Taulant Xhaka dënohet me dy ndeshje moslojë, për këtë ndërhyrje të stilit “kung-fu” (FOTO)

ibrahimovic

Ibrahimoviq rikthehet te Milani për herë të tretë

Ivan-Celikovic-

Në moshën 34 vjeçare vdes ish futbollisti i Shkëndijës!

broja

Mesazh i koduar për Brojën? Pochettino: Që të fitohet ndeshja, duhet shënuar gol

haqim memedi

Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi

Mirlind Daku

Gol dhe fitore, Mirlind Daku merr vlerësimin e merituar tek Rubin Kazan

mourinho

Tifozët e Romës të dashuruar me Mourinhon: “Romanist për jetën”…

Jurgen Klopp

Jurgen Klopp tregon se si ndryshoi gjithë sistemin për ta përmbysur Crystal Palacen

INFO

NA NDIQ