Ja si iu përgjigj ministri Osmani ambasadorit rus në Kombet e Bashkuara në Nju Jork

Iliria News Agency
Iliria News Agency

5 Maj, 2023

“OSBE-ja është platformë për dialogun midis vendeve të ndryshme dhe roli ynë është të jemi ndërmjetës i sinqertë i atij dialogu. Ai dialog zhvillohet në suaza të parimeve dhe zotimeve të organizatës që ne kemi rënë dakord vullnetarisht t’i zbatojmë dhe t’u bindemi. Këto parime dhe zotime janë të panegociueshme dhe roli ynë si kryesues i OSBE-së është t’i ruajmë ato parime dhe zotime.

Zotimet kanë të bëjnë me respektimin e sovranitetit dhe integritetin territorial të shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së për mos shkelje të kufijve dhe mospërdorim të forcës për të arritur përfitime politike.

Kështu i ka replikuar kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ambasadorit rus në OKB.

Bujar Osmani, në rolin e kryesuesit të OSBE dje u është drejtuar liderëve botërorë në mbledhjen Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Kryesimi me Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga ky muaj është në duart e Zvicrës, e cila e ka ftuar Osmanin që t’i prezantojë prioritetet e kryesimit të Maqedonisë së Veriut me OSBE-në dhe bashkëpunimit ndërmjet OSBE-së dhe OKB-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

risto-penov

Penov: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtueses do të kemi problem edhe në NATO

IMG_1730

Azizi nga Gostivari ‘selam’ ASH-së: Gostivari ka qenë çdoherë opozitar

IMG_1726

Rinia e Gostivarit rreshtohet me Lëvizjen BESA (FOTO)

parking-oh

Nesër hyn në fuqi tarifa verore e parkingut në qytetin e Shkupit

IMG_1720

VMRO-Popullore do të votojë për ndryshimet kushtetuese

mesic

Mesiq: Maqedonia qëmoti duhej të ishte anëtare e BE-së

IMG_1723

Në Universitetin e Tetovës u promovua libri “Të lirë” i Lea Ypit, shkrimtares dhe filozofes së njohur me renome ndërkombëtare

INFO

NA NDIQ