Ja si të holloni gjakun dhe të parandaloni mpiksjen e gjakut

0

Mpiksja e gjakut, e njohur në gjuhën mjekësore si trombozë, është grumbullimi i trombociteve të gjakut në trupin tonë që formohen pas një dëmtimi.
Mpiksja e gjakut janë realisht një rrjetë e trombociteve të gjakut, plazmës dhe proteinave të cilat mbushin vrimat në trup pas dëmtimeve lëkurore, transmeton lajmi.net.

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut mund të jetë përgjegjëse për një sërë gjendjesh shëndetësore, përfshirë sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Njohja e simptomave më të hershme të mpiksjes së gjakut është çelësi për trajtimin e tyre.

Megjithatë, ekzistojnë edhe disa forma natyrale për trajtimin e këtij problemi.

Ndjekja e këshillave të mëposhtme mund të dërgojë në preventimin dhe trajtimin e këtij problemi shëndetësor.

– Bëni një dietë të shëndetshme
– Ndaloni së piri duhan
– Kryeni aktivitet fizik
– Merrni vitaminën E, së bashku me vitaminën C
– Konsumoni hudhër
– Përdoreni xhenxhefilin. /Lajmi.net/