Janar 2023: Për harxhime minimale duhen 50.799 denarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

KRRE: GJATË JANARIT PËR 14% ULET HARXHIMI I PËRGJITHSHËM I RRYMËS ELEKTRIKE

Një familjeje katëranëtarëshe, në Janar, I nevojiteshin 50.799 denarë apo afër 850 euro për harxhimet minimale mujore – përcjell KlanM, llogaritë e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë.

Sipas të dhënave që sot janë publikuar, për shportën konsumuese sindikale, 19.206 denarë harxhohen për ushqime dhe pije kurse 13.313 denarë për pagesat e llogarive. Për higjienë, sic njofton KlanM, duhen minimalisht 3.097 denarë, kurse për transportin 3.668 denarë.

Enti Shtetëror për Statistika, sic përcjell KlanM, dje njoftoi se inflacioni në Janar ka qenë 17.1%.

Ndërkohë, të dhënat e KRRE-së thonë se gjatë janarit, për 14% është ulur harxhimi I përgjithshëm I rrymës elektrike për amvisëritë.

“Nga Janari prej se në fuqi është cmimi I ri I rrymës elektrike që për 99.2% e amvisërive është më e ulët, vazhdon trendi I shfrytëzimit racional. Në favor shkojnë edhe kushtet e motit, por është fakt se amvisëritë racionalisht shfrytëzojnë energjinë elektrike” – tha Marko Bislimovski, kryetar i KRRE-së.

KRRE-ja, sic njofton KlanM, muajin e kaluar miratoi vendimin me të cilin cmimi I rrymës elektrike ulet për 20.15% për mbi 70.000 firma të vogla që janë në tregun e rregullt, kurse për amvisëritë e bllokut të parë ulet për 4.11%. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ