Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

ina-online
ina-online

02/03/2024

Gazeta “Berliner Morgenpost” raportoi se konsumatorët në Gjermani do të duhet të shpenzojnë dukshëm më shumë para për energji elektrike dhe ngrohje këtë vit në krahasim me vitet e mëparshme.

Sipas studimit të fundit të portalit “Verivok”, një familje mesatare tani shpenzon në vit 5,306 euro për energji elektrike, karburant dhe gaz, që është një rritje prej 1,534 euro në krahasim me shkurtin e vitit 2021. Kostot për këta zëra në buxhetin e brendshëm janë rritur. me 41 për qind në tre vitet e fundit.

Energjia elektrike, gazi, nafta për ngrohje dhe karburantet janë ende dukshëm më të shtrenjta se para fillimit të krizës energjetike. Megjithëse kostot janë ulur me një të tretën nga kulmi i tyre në tetor 2022, familjet janë ende të ngarkuara rëndë nga kostot e larta të energjisë, tha Thorsten Stork, ekspert i energjisë në Verivoc.

Gjermania ka përfituar nga energjia e lirë ruse për më shumë se dy dekada, por është bërë një nga vendet më të goditura pasi furnizimet ruse me energji u ndërprenë.

Importet e energjisë elektrike duhej të rriteshin pas vendimit të Gjermanisë për t’i dhënë fund energjisë bërthamore dhe kalimin në burime të rinovueshme. Ekspertët paralajmërojnë se mbretërimi i Gjermanisë si një superfuqi industriale po përfundon për shkak të humbjes së gazit natyror të lirë rus, i cili mund të jetë një goditje fatale për prodhuesit që tashmë po përpiqen të qëndrojnë konkurrues. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

INFO

NA NDIQ