Janë lëshuar 31.187 dokumente udhëtimi për qytetarët që jetojnë jashtë Maqedonisë së Veriut

INA
INA

26/09/2023

Sot, (25.09.2023) Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, gjatë qëndrimit të tij të punës në Lubjanë, Republika e Sllovenisë, ka vizituar Ambasadën e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Lubjanë, ku ka vizituar departamentin konsullor në ambasadë me qëllim të inspektimit të procesit të fotografimit dhe lëshimit të dokumenteve të udhëtimit, si dhe shpërndarjes së pasaportave për bashkatdhetarët.
Me këtë rast, ministri Spasovski informoi për procesin e dhënies së dokumenteve të udhëtimit në Lubjanë, si dhe në lidhje me projektin për stacionet bazë me paraqitjen e kërkesave për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit përmes zyrave diplomatike-konsullore, i cili ka filluar në fund të vitit 2021, në bashkëpunim me Ministria e Punëve të Jashtme.

“Nga viti 2023, nga janari deri në shtator, me 15 shtator 2023, janë lëshuar gjithsej 11,415 dokumente udhëtimi. Vetëm në Lubjanë për këtë periudhë janë lëshuar 870 dokumente udhëtimi”, informoi ministri Spasovski, duke shtuar se që nga fillimi i projektit me lëshimin e dokumenteve të udhëtimit sipas udhëzimeve të reja janë lëshuar gjithsej 31.187 dokumente udhëtimi.
“Nga tetori i vitit 2021 deri më 31 dhjetor 2022 janë lëshuar gjithsej 19.772 dokumente udhëtimi, ndërsa vetëm në Lubjanë janë lëshuar 1182”, tha ministri Spasovski duke shprehur kënaqësinë që i gjithë procesi nga paraqitja e kërkesës deri te përgatitja e dokumenteve të udhëtimit zgjat nga 15 deri në 30 ditë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6886

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, ndërroi jetë vajza e ish-ministrit shqiptar

Spitali_tetove-780x470-2

Ndalohet një punonjëse në Spitalin e Tetovës, ka inçizuar pacientë në mënyrë të paautorizuar

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

shqipnje me yll

Sot, dita e flamurit “me yll”: cili është “Nëntori i Dytë” komunist me skenar nga Kadare?

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

INFO

NA NDIQ