Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

25/06/2024

Kuvendi sot pasdite, në kuadër të seancës së 8-të, njëzëri miratoi Ligjin për ndryshimin e Ligjit për Energjinë, i cili do të parandalojë rritjen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku i këtij viti për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël që janë në tregu i rregulluar, me 84 vota “pro”.

Me shtesat në ligj në nenin 1, ndryshohet neni 101, përkatësisht shtohet paragrafi (10), i cili synon të vendosë përjashtim nga paragrafi (9), gjegjësisht nëse furnizuesi universal i caktuar ka ofruar shërbimin universal deri në në përfundim të procedurës së vendosur të tenderit, nuk do të detyrohet të themelojë një kompani të re për ofrimin e shërbimit. Me këtë dispozitë, përveç sigurisë dhe sigurisë, sigurohet vazhdimësia në furnizimin me energji elektrike. Neni 2 ndryshon nenin 237 me shtimin e paragrafit (14), i cili është në përputhje me nenin 1 të këtij ligji, gjegjësisht ka të njëjtin qëllim që të sigurojë furnizim të besueshëm, të sigurt dhe të vazhdueshëm me energji elektrike.

Kjo zgjidhje do të sigurojë një furnizim të besueshëm, të sigurt dhe të vazhdueshëm me energji elektrike për familjet dhe konsumatorët e vegjël.

Paraprakisht, ndryshimet ligjore janë miratuar nga Komisioni mëmë për Çështje Ekonomike, Punë dhe Politikë Energjetike dhe Komisioni Legjislativo-Ligjor.

Kjo zgjidhje do të sigurojë një furnizim të besueshëm, të sigurt dhe të vazhdueshëm me energji elektrike për familjet dhe konsumatorët e vegjël.

Paraprakisht, ndryshimet ligjore janë miratuar nga Komisioni mëmë për Çështje Ekonomike, Punë dhe Politikë Energjetike dhe Komisioni Legjislativo-Ligjor.

TË FUNDIT
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
7 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
9 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

19 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
11 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
16 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
10 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
16 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
10 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
9 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
16 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ