Janevska: Prindërit e fëmijëve me aftësi ndryshe do të vendosin se ku do të mësojë fëmija i tyre

Picture of INA
INA

11/07/2024

Prindërve të fëmijëve me aftësi ndryshe në pajtueshmëri me vlerësimin nga KNF do t’u mundësojmë të zgjedhin se në cilën shkollë duan të mësojnë fëmijët e tyre. Bëhet fjalë për fëmijët të cilët janë të përfshirë në parelele të rregullta, ndërsa prindërit e tyre reagojnë deri tek ne se nuk ndiejnë dobi nga ajo se fëmija i tyre është i përfshirë në paralele të rregullt

Këtë e theksoi mistrja e Arsimit dhe Shkencës Prof. Dr. Vesna Janevska në intervistë për Radio MOF, duke rikujtuar se një pjesë e prindër ankohen se diskriminimi në paralet e rregullta është më i madh në vend që fëmijët të jenë në një mjedis ku do të kishin fëmijë të ngjashëm me veten e tyre.

“Ne fillojmë me konsultimet, fillimisht me fellën profesionale, me psikologë, pedagogë dhe defektologë që të gjejmë zgjidhjen më të mirë për këta fëmijë. Ajo që kemi konstatuar deri më tani është se për fëmijët me aftësi ndryshe të rënda intelektuale, ndërsa mund të kenë edhe lloje të tjera të paaftësisë, është se duhet të ketë të ashtuquajturat shkolla speciale në të cilat fëmijët do të kenë mjedis më të natyrshëm për veten e tyre, gjegjësisht me kë të komunikojnë, me kë të miqësohen, çka de fakto nuk e kanë në shkollat ​​e rregullta”, deklaroi Janevska.

Ndoshta është për të befasuar, tha ministrja, por një numër i caktuar i shoqatave të prindërve kërkojnë që fëmijët e tyre të mësojnë në shkolla speciale, duke shtuar se kjo do të përcaktohet relativisht shpejt dhe do kjo do të jetë temë e debatit publik, pas së cilës të gjitha ndryshimet do të inkorporohen në Ligjet për arsimin fillor profesional, të mesëm dhe të mesëm-profesional.

TË FUNDIT
24 minuta
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
58 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ME TE LEXUARA

1 ditë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
16 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
24 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
23 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
23 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

INFO

NA NDIQ