Janevski: Në vitin 2022 rajoni do të vazhdojë të jetë prioritet për turizmin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2022

Drejtori i Agjencisë për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit Ljupço Janevski për “Bgtourism.bg” komentoi se vendi synon të rrisë numrin e netëve për 15 deri në 20 përqind në vitin 2022 dhe të rrisë numrin e turistëve nga 10 deri në 15 përqind.

Siç njofton AIM nga Sofja, Janevski shpreson se Maqedonia në vitin 2022 do t’i kalojë 2.5 milionë fjetje dhe do të rrisë seriozisht të hyrat në krahasim me vitin 2019. Në vitin 2020 fokusi ishte te turizmi i brendshëm në Maqedoni, në vitin 2021 në vendet e rajonit, të cilat realisht përbëjnë 50 përqind të numrit të përgjithshëm të turistëve të huaj.

Sipas Janevskit, në vitin 2022 rajoni do të vazhdojë të jetë prioritet dhe do të vazhdojë për hapjen e mëtejshme të tregjeve të reja. Këtë vit turistët nga Holanda, Belgjika, Polonia, Britania e Madhe do të jenë të mirëpritur përmes disa kompanive vendase turistike dhe grupeve dhe mysafirëve individualë nga Turqia, Polonia dhe vende të tjera”, thai Janevski.

Sipas tij e gjithë kjo do të varet nga politika botërore dhe stabiliteti ekonomik.

“Turistët që vijnë në Maqedoni dëshirojnë të shpenzojnë më shumë, të vizitojnë një numër të atraksioneve dhe ne si sektor duhet të mundësojmë këtë”, tha Janevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ