Japonia ka prodhuar një robot 4.5 metra të lartë, që kushton 3 milionë dollarë

Picture of INA
INA

03/10/2023

Kompania japoneze Tsubame Industries ka zhvilluar një robot me katër rrota që duket si ai i serialit popullor japonez të animuar Mobile Suit Gundam.

Bëhet fjalë për një robot të quajtur ARCHAX, i cili është 4.5 metra i gjatë dhe kushton 3 milionë dollarë. Kabina e tij është e pajisur me monitorë që shfaqin atë që regjistrohet nga kamerat e vendosura jashtë dhe “piloti” i vendosur në bust mund të kontrollojë duart dhe krahët me ndihmën e levës.
Roboti peshon 3.5 ton dhe do të zbulohet në Ekspozitën e Mobilitetit në Japoni këtë muaj. Ai ka dy mënyra, një “modalitet roboti” të drejtë dhe një “modalitet automjeti” në të cilin mund të arrijë shpejtësi deri në 10 km/h.


“Japonia është e mirë në animacion, lojëra, robotë dhe makina, kështu që mendova se do të ishte mirë nëse do të bëja një produkt që kombinonte të gjithë ata elementë në një”, thotë Ryo Yoshida, drejtori 25-vjeçar i Tsubame Industries.

Plani i tij është të prodhojë dhe shesë pesë robotë, por ai ëndërron që një ditë ata të jenë në gjendje të ndihmojnë në fatkeqësi ose në industrinë e hapësirës.

TË FUNDIT
1 ditë
Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!
4 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
4 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
4 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
4 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

LEXO MË SHUMË

kilometrazh-kilometra

Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

INFO

NA NDIQ