Jasir Asani është njeriu gol, ja si luan Shqipëria në Europian sipas prestigjozes “Marca”

Picture of ina-online
ina-online

14/06/2024

Prestigjozja spanjolle “MARCA” i ka dedikuar një artikull të gjitha skuadrave që janë pjesë e Europianit dhe mënyrën se si ato pritet të luajnë në fushë.

Silvinjo përdori një sistem 4-2-3-1 gjatë fazës kualifikuese, por kjo do të ndryshojë në varësi të fazës së lojës. Në sulm ai vendos një 4-3-3, duke lehtësuar një sulm të ekuilibruar që mbështet gjerësinë përmes krahëve dhe thellësinë përmes mesfushorëve që avancojnë.

Në mbrojtje, braziliani aplikon një sistem solid 4-1-4-1 që evoluon nga skema e tij sulmuese.

Kjo strategji fokusohet në ruajtjen e një linje të lartë mbrojtëse dhe një formë kompakte për të reduktuar hapësirat për sulmet rivale. Thekson presionin agresiv, veçanërisht në mesfushë, për të detyruar përmbysjet dhe për të nisur kundërsulme të shpejta. Ata kanë një mbrojtje këmbëngulëse që pësuan vetëm katër gola në fazën kualifikuese, të drejtuar nga kapiteni Berat Gjimshiti. Nga prapa është vendi ku do të filloni të ndërtoni shanset tuaja për sukses.

Shqipëria mori 12 pikë në kualifikime, dy më pak se rezultati tjetër më i ulët nga një fitues i grupit (Turqia). Cikalleshi, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, nuk është thirrur, ashtu si Uzuni, pavarësisht 11 golave ​​të tij për Granadën, por me probleme në tendinën e Akilit. Broja është më cilësor, por prej dy vitesh nuk gjen gol me Shqipërinë (ndeshje zyrtare, pasi shënoi në miqësoren me Lihtenshtejnin).

Një lojtar për herë të parë si Jasir Asani

Kaq shumë probleme për të gjetur një lojtar me gol e sjell Jasir Asanin në qendër të vëmendjes, pasi ai u përfshi në më shumë gola në fazën kualifikuese të Euro 2024 se çdo lojtar tjetër shqiptar (3 gola, 2 asiste), duke shënuar në tre nga katër ndeshjet e tyre kualifikuese në shtëpi. Në fakt, tre golat e tij u shënuan me vetëm katër goditje në portë.

TË FUNDIT
23 minuta
Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?
25 minuta
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit
3 orë
Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt
3 orë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?
3 orë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

ME TE LEXUARA

3 orë
Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt
1 ditë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër
25 minuta
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit
1 ditë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
23 minuta
Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?
1 ditë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
1 ditë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
1 ditë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

LEXO MË SHUMË

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

shqipri

Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit

Pep Guardiola

Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt

yamal

E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?

Messi Mesi Inter Miami

Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

Mikel Oyarzabal

Heroi i Spanjës në finale shpallet tradhtar në vendlindjen e tij, e ëma nuk lejohet të dalë nga shtëpia

broja

Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!

jasir asani

Jasir Asani gati të rikthehet në Europë, ja nga i vjen oferta e rradhës!

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

INFO

NA NDIQ