Javën tjetër vendimi për rrogat 18 mijë denarë, kryeministri Kovaçevski paralajmëron

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në Facebook ka paralajmëruar se nesër do të ketë zgjidhje për rritjen e rrogës minimale 18 mijë denarë.

Ky paralajmërim vjen pasi Federata e Sindikatave të Maqedonisë kërcënoi se do të bllokojë fabrikat, zonat ekonomike, institucionet dhe rrugët nëse paga minimale nuk rritet në 18.000 denarë.

Kovaçevski thotë se nuk është e vërtetë që Qeveria është manipuluar nga punëdhënësit, siç mendon Sindikata, por nuk ka treguar nëse do të ketë subvencione për ta siç kanë kërkuar.

“Qeveria është në anën e punëtorëve – do të plotësohet rritja e pagës minimale. Një dialog i hapur social me të gjithë aktorët është ajo që do të na çojë në zgjidhjen më të përshtatshme që është në interes të punëtorëve. Pres që nesër të kemi një vendim për rritjen e pagës minimale.

Siç kam premtuar, ne do t’i zgjidhim efektivisht të gjitha çështjet në interes të qytetarëve dhe do t’i përmbushim premtimet. “Ky është parimi dhe fryma në të cilën do të zgjidhen të gjitha çështjet që synojnë ngritjen e standardit jetësor të qytetarëve”, tha kryeministri Kovaçevski.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

INFO

NA NDIQ