Jeni në depresion apo thjesht i trishtuar? Ja se si të dalloni ndryshimet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Trishtimi është një emocion normal njerëzor që shumica prej nesh e përjetojnë në periudha stresuese, por ndonjëherë ky emocion ngatërrohet me depresionin. Njohja e ndryshimit midis trishtimit dhe depresionit mund ta ndihmojë një person të dijë se kur duhet të kërkojë trajtim. Të kuptuarit e ndryshimit midis trishtimit dhe depresionit është i rëndësishëm për përmirësimin e mirëqenies.

Trishtimi është një emocion universal që një person përjeton gjatë periudhave stresuese. Një sërë incidentesh jetësore mund t’i bëjnë njerëzit të ndihen të trishtuar ose të pakënaqur. Mungesa ose humbja e një personi të dashur, çështjet e marrëdhënieve, problemet financiare ose çështjet në shtëpi mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore në një mënyrë negative duke shkaktuar trishtim. Megjithatë, trishtimi zakonisht kalon me kalimin e kohës, por nëse personi nuk është në gjendje të rifillojë jetën normale, kjo mund të jetë një shenjë e depresionit.

Depresioni, nga ana tjetër, është një çrregullim mendor që ka një efekt të jashtëzakonshëm në jetën e një personi. Të qenit në gjendje depresioni mund të kërkojë trajtime afatgjata, medikamente dhe ndihmë profesionale nga një psikolog. Njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të humbasin interesin për aktivitetet dikur të këndshme, të vuajnë nga probleme shëndetësore dhe mund të kenë mendime për vetëvrasje ose vdekje.

 Depresioni shkakton përçarje serioze në jetën e dikujt, ndërsa trishtimi rrallë ndikon në rutinën e përgjithshme të një individi. Ndërsa episodet specifike të jetës suaj mund të shkaktojnë trishtim, depresioni mund të mos ketë një shkak të identifikueshëm. Është e rëndësishme të theksohet se, nëse një person i përjeton këto ndjenja për më shumë se një periudhë prej 2 javësh, atëherë mund të çojë në çrregullim të madh depresiv (MDD).

Simptomat e çrregullimit të madh depresiv përfshijnë:

Ndjenjat e trishtimit, boshllëkut ose mungesës së shpresës.

Frustrim ose zemërim.

Humbja e interesit për aktivitetet normale për një kohë të gjatë.

Ulje e oreksit ose humbje ose shtim masiv i peshës.

Një cikël i duhur i gjumit.

Mungesa e energjisë ose lodhja.

Paaftësia për t’u përqëndruar ose probleme me të menduarit, marrjen e vendimeve ose kujtimin e gjërave.

TË FUNDIT
42 minuta
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
3 ditë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
6 ditë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
1 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)
2 javë
Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

ME TE LEXUARA

42 minuta
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

LEXO MË SHUMË

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

kasami rinine

Kasami me rininë e VLEN-it në hapësirat turistike të Malit Sharr: Turizmi malor, prioritet i qeverisë së ardhshme

INFO

NA NDIQ