Jep dorëheqje ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht ka njoftuar zyrtarisht dorëheqjen të hënën.

Lëvizja vjen pasi mediat gjermane raportuan të premten se shefja e mbrojtjes synonte të jepte dorëheqjen pas një mesazhi shumë të kritikuar natën e Vitit të Ri që ajo postoi në mediat sociale.

Në mesazhin e saj, Lambrecht kishte përmendur luftën në Ukrainë me zhurmën e fishekzjarreve në sfond.

Anëtarët e Bashkimit Kristian Demokratik (CDU) të opozitës e quajtën mesazhin si “të shurdhër” dhe i kërkuan asaj të jepte dorëheqjen.

Lambrecht është nga Partia Social Demokrate (SPD) e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz.

Pas polemikave, Scholz kishte thënë se kishte ende besim te Lambrecht.

Vendimi i saj për të dhënë dorëheqjen vjen pasi Gjermania është nën presion për të miratuar një rritje të mbështetjes ushtarake ndërkombëtare për Kievin dhe aftësitë mbrojtëse të Gjermanisë janë vënë në pikëpyetje pasi disa tanke këmbësorie Puma u vunë jashtë shërbimit gjatë një stërvitjeje të fundit ushtarake.

TË FUNDIT
43 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
10 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
13 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
2 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ME TE LEXUARA

13 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
10 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
43 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

LEXO MË SHUMË

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

Palestina gaza

Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

izrael tel aviv gaza

Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

INFO

NA NDIQ