Jeta në Gjermani, në cilat qytete është më shtrenjtë dhe ku është më lirë?

Picture of ina-online
ina-online

29/10/2023

Mynihu është qyteti më i shtrenjtë për të jetuar në Gjermani, pra 25 për qind më i shtrenjtë se mesatarja kombëtare.

Një studim i publikuar nga Instituti Ekonomik Gjerman (IW) dhe Instituti Federal për Kërkime Ndërtimore, Urbane dhe Hapësinore zbulon se Mynihu është qyteti më i shtrenjtë për të jetuar.

Për shkak të kostove të strehimit, Mynihu është 38 për qind më i shtrenjtë për dallim nga qyteti më i lirë, tregon një studim. Pasohet nga Frankfurt am Main (15.9 përqind) dhe Shtutgarti (14.8 përqind).

Vendet më të lira për të jetuar janë Vogtlandkreis dhe Greiz, të cilat janë 9.5 për qind nën mesataren kombëtare. Pasohet nga Görlitz (9,4 për qind), si dhe Pirmazens dhe Salzlandkreis me 9,3 për qind.

Megjithatë, duke përjashtuar kostot e strehimit, Shtutgarti del në krye – 4.2 për qind mbi mesataren kombëtare. Sondazhi zbulon kostot më të ulëta në Qarkun Leer.

TË FUNDIT
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
22 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
3 ditë
Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

ME TE LEXUARA

22 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

policia zvicer

Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

zvicer moisiu aleksandar

Projekti për sheshin, bustin dhe shtëpinë muze të Aleksandër Moisiu shkuan në duart e kryetarit të Morcotes-Zvicër

tabela targa zh

Targa “ZH 24” me numrin më të ulët është edhe më e shtrenjta

INFO

NA NDIQ