Jeta në Gjermani bëhet e papërballueshme, qiratë dhe shërbimet komunale të shtrenjta për shumë punëtorë nga Ballkani

Picture of ina-online
ina-online

25/10/2023

Jeta është shumë e shtrenjtë, nuk ka mbetur asgjë nga një rrogë, nuk ka më para për të dërguar në shtëpi… Nëse dikush do ta kishte thënë këtë për Gjermaninë në vitin 2019, ndoshta do ta kishin quajtur të çmendur, por gjërat e përmendura u bënë fakt pas pandemisë, luftës në Ukrainë, luftës së re në Izrael dhe Palestinë, dhe pyetja është se ku do të ndodh diçka tjetër, shkruan Vecernji list nga Bosnjë-Hercegovina.

Një qiramarrëse nga Gelsenkirchen këtë ditë është ankuar se ka paguar 719 euro për një apartament dhe pronarët e kanë njoftuar për një çmim të ri madje 1265 euro. Shtesa për shërbimet komunale për atë banesë do të jetë 4139 euro. Ajo thotë se ka frikë se bashkë tre fëmijët e saj do të përfundojnë në rrugë.

Gazi u bë më i shtrenjti dhe gjithçka tjetër pasoi atë rritje të çmimit, ndoshta jo në atë masë, megjithatë, fakti është se nuk ka asgjë që nuk është bërë më e shtrenjtë.

Kompania e pasurive të paluajtshme LEG, e cila ka 167,000 apartamente dhe gjysmë milioni banorë, rriti kostot shtesë për shërbimet komunale për të gjithë dhe shpjegoi se kostot bazoheshin në korrigjimet e zakonshme të çmimeve të tregut.

Edhe Dino Klep nga Jabllanica shpreh shqetësime për problemin e çmimeve të larta të banesave.

“Çmimet e qirave kanë “shpërthyer. Qiratë janë rritur deri në 15 për qind në pesë vitet e fundit. Në qytetet më të mëdha, si Berlini, Shtutgarti, Mynihu, Hamburgu, Këlni, jo vetëm që është e pamundur të gjesh një apartament, por edhe të paguash ndërkohë. I admiroj të gjithë punëtorët tanë mysafirë që arrijnë të lënë mënjanë 1500 euro nga paga mesatare për qira, ku përfshihet rryma dhe interneti. Për mua janë luftëtarë të vërtetë”, tha Klepo. Ai thotë gjithashtu se Gjermania nuk ka parë një krizë të vërtetë për 50 vite të mira, që nga kriza e naftës në vitet ’70 dhe tani po përballet sërish me krizë.

“Së pari, korona solli trazira dhe shpenzime të mëdha në buxhetin e shtetit. Pas kësaj, tronditja e luftës së Ukrainës, e cila papritur rrit çmimin e burimeve, veçanërisht të ushqimit dhe druve të zjarrit. Mendoj se njerëzit i ndjejnë më së shumti ato artikuj dhe nuk kanë mbetur aq shumë nga paga në fund të muajit, që ishte argumenti kryesor që qytetarët tanë të vinin në Gjermani”, thotë Klepo.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
2 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
2 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
4 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
7 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
6 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

LEXO MË SHUMË

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

mergimtar

“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

INFO

NA NDIQ