Jeta Xharra: Të bëhemi bashkë për t’i luftuar dezinformatat

Picture of ina-online
ina-online

06/04/2024

Ashtu siç bëhen bashkë njerëzit për të shpërndarë dezinformata, ashtu edhe ne duhet të bëhemi bashkë për t’i luftuar dezinformatat, thekson gazetarja e njohur hulumtuese dhe kryeredaktore e BIRN Kosova, Jeta Xharra në bisedë për Institutin për Media dhe Analitikë IMA gjatë konferencës së Rrjetit Ballkanik për Luftën kundër Dezinformatave që u mbajt në Shkup.

Duke folur për qëllimet e konferencës, Xharra tha se organizatat e rajonit janë bashkuar në koalicion për t’i luftuar dezinformatat në rajon. Sipas saj, ideja është që dezinformatat duhen luftuar duke e zgjeruar rrethin, duke bërë koalicione me shumë miq për të luftuar të njëjtën gjë që po e bëjmë në shtetet tona.

“Deri tash secili i kemi luftuar në shtëpitë tona, në shtetet tona. Por, po shohim që ata që po investojnë në dezinformata, po shkojnë përtej kufijve dhe po bëjnë marrëveshje ndërkufitare, për shkak se interesat janë ndërkufitare, interesat e bizneseve që investojnë në dezinformata, apo grupeve të caktuara të interesit, janë të tilla që shkojnë përtej kufijve të secilit shtet”, vlerësoi Xharra.

Xharra, përmes rezultateve të një hulumtimi praktik, tregon për atë se sa i madh është ndikimi i dezinformatave në Kosovë dhe si ballafaqohet shoqëria me këtë fenomen.

“Është interesant, e kemi bërë një eksperiment për të testuar se, a thua sa janë të ndjeshëm, jo vetëm qytetarët, por disa profesionistë që kanë autoritetin më të madh në Kosovë: mësuesi, mjeku, gjyqtari, prokurori, punëtori social. I kemi testuar ata, 20 prej secilit prej këtyre profesionistëve, ua kemi dhënë nga një artikull të pavërtetë, edhe i kemi pyetur: a e kishit shpërndarë këtë artikull? Artikulli ka qenë, për shembull, me fakte ashiqare, që prej aeroplanit shihen që nuk janë të tilla në fushën e atij personi.

Për shembull, mjekut ia kemi dhënë një artikull që thotë: Ministria e Shëndetësisë e ka ndalur antibiotikun, edhe ua kemi dhënë 20 mjekëve. 50 për qind të tyre kanë thënë që e kishin shpërndarë të njëjtin artikull, ka thënë që i kishte besuar, edhe pse nuk ka pasur autor artikulli, edhe i ka pasur indikacionet që diçka është e pavërtetë. Me këtë, e kemi parë që nuk është vetëm ndikimi nga jashtë që mund të na shesë rrenën. Rrenën mund të na e shesin njerëzit që më së shumti ne u besojmë”, thotë Xharra.

Prandaj, sipas saj, është shumë e frikshme nëse gazetarët, si njerëz të së vërtetës vendosin të rrinë dhe të mos bëjnë asgjë. “Dhe, pikërisht në këtë ditë, që është dita ndërkombëtare e së vërtetës, që ka qëlluar një ditë pas ditës së rrenave, kemi vendosur të flasim për këtë punë bashkë me kolegë nga rajoni”, tha Xharra në bisedën për IMA gjatë konferencës me të cilën u shënua 2 prilli, Dita Ndërkombëtare e Verifikimit të Fakteve.

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

ME TE LEXUARA

20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
17 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
13 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
17 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

INFO

NA NDIQ