Jetoi në Zvicër e Amerikë dhe u kthye në Kosovë, Kabashi: Rinia nuk e kupton çka i bjen auslander

ina-online
ina-online

26/01/2024

Bashkëthemeluesi i kompanisë “Numarics”, Kristjan Kabashi, ka thënë se rinia në Kosovë nuk e kuptojnë se çka do të thotë fjala “auslander”.

Kabashi ka thënë se pavarësisht që nuk ka jetuar kurrë në Kosovë, këtu ai ndihet shumë rehat.

“Kam jetuar në shumë shtete, por Amerika është i vetmi vend në botë ku shqiptarët janë edhe shqiptarë edhe amerikanë. Unë jam lind në Gjermani, jam rrit aty dhe jam kan në Zvicër. Disa herë e kam fol këtë fjalë që rinia këtu nuk e din fjalën auslander. Unë bile kam pasë fat se emri Kristian është internacional, po prapë se prapë mbiemri Kabashi e kanë ditë që nuk jam i vendit dhe këta nuk e dijnë që unë kur vi në aeroport të Prishtinës ose në Doganë dhe më thojnë “mirëserdhe” unë këtë nuk e nij në ndnjë vend tjetër. Edhe pse s’kam jetu kurrë këtu, edhe këtu jam pak auslander, por në krahasim me diasporën këtu ndihna shumë rehat”, tha ai.

Ai bëri të ditur se qe gati dy vite jeton në Kosovë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-02-26-00-40-56-655_com.facebook.katana-edit

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

femijet mergimtare greqi diaspora

Mimoza Hysa: 8 milionë folës të shqipes që jetojnë jashtë vendit, domosdoshmëri ruajtja e gjuhës shqipe

INFO

NA NDIQ