Jeton Shaqiri i reagon Bilall Kasamit: Në arsim nuk ka vend për lojëra politike, angazhohu më shumë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Nëpërmjet një kumtese për media, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka reaguar ndaj situatës së krijuar sot mes tij dhe kreut të Tetovës, Bilall Kasami, transmeton TV21.

Si rezultat i moskuptimit ndërmjet vete, është anuluar edhe ngjarja e caktuar për sot.

Më poshtë reagimi i plotë i Shaqirit ndaj Kasamit:

MASH: Në arsim nuk ka vend për lojëra politike, komuna e Tetovës të anhazhohen më shumë për mundësi më të mira për arsimin e gjeneratave të ardhshme të nxënësve të shkollave të mesme

Përpjekjet e Ministrisë së arsimit dhe shkencës për modernizimin e arsimit të mesëm profesional dhe përshtatjen e tij me nevojën për kuadër profesional në nivel lokal, jo gjithandej pranohen si qëllimmira. Shembull klasik për këtë është vendimi i komunës së Tetovës ta anulojë eventin e organizuar me këtë rast për të cilin ishim marrë vesh paraprakisht si pjesë e agjendës më të gjërë për dialog me komunitetin e biznesit dhe të gjitha njësitë e vetëqeverisjes lokale në vend, që mbështetet nga projekti “Arsim për punësim” dhe nga Ambasada e Zvicrës.

Vendimi i komunës së Tetovës nuk është në interes as të gjeneratës së ardhsme të nxënësve të shkollave të mesme, as të komunitetit të biznesit i cili shprehu gadishmëri të përfshihet në zgjerimin e konceptit të arsimit dual dhe sigurimit të kushteve të mira për trajnim praktik, kualifikim profesional dhe cilësor dhe përgatitjen e të rinjve tetovar për kyçje të shpejtë dhe të suksesshme në tregun e punës. Në të ardhmen, arsyeja duhet të fitojë, sepse bartësit e funskioneve politike kanë për detyrë të punojnë dhe t’i shërbejnë interesave të qytetarëve.

Nuk ka as edhe një arsye e cila mund ta fsheh ose arsyetojë prapavinë politike të këtij veprimi të kryetarit të komunës së Tetovës. Ky është një hap i gabuar, sepse në arsim nuk ka vend për politikë dhe tentative për të fituar poena politike. Në arsim, fokusi janë dhe duhet të mbeten nxënësit, arsimtarët, studentët, profesorët dhe interesat e tyre.

Eventi i anuluar nga ana e komunës së Tetovës do të realizohet në një nga ditët në vijim dhe besojmë se kryetari i komunës do të jetë nikoqir i denjë i këtij takimi me përfaqësuesit e MASH, Ambasadës së Zvicrës dhe komunitetit lokal të biznesit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

INFO

NA NDIQ