Jetulla Qerimi: Rexhaili ndërroi jetë, por ne e kemi borxh dhe amanet që drejtësinë e tij ta çojmë në vend (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Jetulla Qerimi, vëllai i Rexhailit tashmë të ndjerë, në një intervistë për Open-TV ka deklaruar se qëllimi i protestës së paralajmëruar për ditën e premte është kërkimi i drejtësisë deri në fund.

Ai ka theksuar e kanë borxh dhe amanet që drejtësinë e tij ta çojnë në vendin e duhur. “Është e vërtetë se Rexhaili ndërroi jetë duke pritur drejtësi në gjykatat e Republikës së Maqedonisë së Veriut, por ne si familje kemi vendosur ta kërkojmë deri në fund. E kemi borxh dhe amanet që drejtësinë e tij ta cojmë në vendin e duhur. Kjo është arsyeja që do të organizojmë protestë ditën e premte”, deklaroi për Open-TV, Jetulla Qerimi.

Protesta do të mbahet ditën e premte me fillim prej orës 13:30 minuta nga Sheshi Skënderbeu në Çair të Shkupit dhe pastaj do të marshohet deri te zyret e Bashkimit Europian.

Atje do t’i japim dokumentet e rasteve të montuara dhe do të kërkojmë që BE të marrë masa për këto padrejtësi që iu bëhen shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Qerimi tha se në protestë pret t’i bashkohen të gjitha organizatat joqeveritare, popullata dhe të gjithë ata që janë të prekur për rastin, që është i montuar, politik. Ai beson se do të kenë mbështetje të madhe dhe do të vazhdojnë deri në fund të zbardhjes së rastit.

Për në fund, Jetulla Qerimi i falënderoj pjesëmarrësit e shumtë nga të gjitha trojet shqiptare që morën pjesë në varrimin e Rexhail Qerimit dhe të gjithë ata që iu shprehën ngushëllime në shtëpinë e tyre.

Rexhail Qerimi ndërroi jetë të enjtën e kaluar në burgun e Idrizovës, ku sipas disa informacioneve jozyrtare, kishte pësuar sulm në tru. Ai ishte i dënuar me burg të përjetshëm për rastin “Alfa”. /Open-TV

https://www.facebook.com/watch/?v=251889293758451

 

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

11 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
23 orë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
17 orë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
11 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
22 orë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
17 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ