Jo paracetamol dhe kafeinë! Pse është një kombinim i rrezikshëm

ina-online
ina-online

1 Korrik, 2023

Gjithmonë e më shumë njerëzit në mbarë botën po bëhen të varur nga ilaçet duke i konsumuar, madje edhe në rastet kur nuk janë realisht shumë të nevojshme.

Po ashtu ka pacientë të cilët vuajnë nga disa sëmundje njëkohësisht dhe për këtë arsye janë të detyruar të pinë disa tableta të ndryshme çdo ditë.

Ilir Pecnikaj, ekspert farmaceutik është shprehur se medikamente si paracetamoli i përzierë me kafeinë krijojnë varësi, nëse rritet doza e marrjes së tyre.

“Një medikament që është përzierja kafeinë me paracetamol, në Amerikë është shumë i njohur dhe në Shqipëri e marrin duke menduar se vjen nga Amerika. këto medikamente krijojnë varësi, sa më shumë t’i marrim aq më shumë bie ndikimi i tyre dhe rritet sasia që duhet të marrim. Duke rritur sasinë kalojmë në overdozë”, shpjegoi eksperti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

muskuj - shpimda - dhimbje

Ju dhëmbin muskujt pa arsye? Ja nga çka po vuani

Arra

Pse duhet të hani disa kokrra arra në mëngjes

kompjuter

Punoni para kompjuterit? Ja vitamina që ju duhet

INFO

NA NDIQ