Joseph: BE nuk po bën asgjë për bllokadën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

BE-ja nuk po bën asgjë dhe po e lejon Bullgarinë, e cila sigurisht nuk është ndër anëtarët më të fuqishëm, të pengojë që Shkupi zyrtarisht të negociojë me Brukselin, tha për REL Edward Joseph, pedagog në Universitetin Johns Hopkins në Uashington, përcjell TV21. Joseph shpjegon ndikimin e “lodhjes” që kanë vendet e Ballkanit në procesin e anëtarësimit në BE.

“Lodhja nga zgjerimi është një problem i madh sepse është një dhuratë për presidentin serb Aleksandar Vuçiq, i cili mund ta paraqesë tek votuesit si mendjelehtësi dhe mosinteresim të partnerëve evropianë duke treguar shembullin e Maqedonisë së Veriut, e cila është e bllokuar nga Bullgaria në rrugën drejt BE-së. Unioni nuk po bën asgjë, ashtu si Gjermania gjatë presidencës, që lejoi Bullgarinë, e cila sigurisht nuk është ndër anëtarët më të fuqishëm, të pengojë zyrtarisht Shkupin nga negociatat me Brukselin. Vuqi mund të thotë se Maqedonia e Veriut madje ka ndryshuar emrin për të zhbllokuar rrugën drejt integrimit euroatlantik dhe Sofja zyrtare tani po e bllokon atë. Vuqiç ka të drejtë edhe kur e pohon këtë. Pyetja është si të zgjidhet ky problem?”, tha Joseph

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

policia-714x420

Është ndriçuar vrasja e 14-vjeçarit në Prilep, janë arrestuar dy persona

Labinota-Murtezi.png

Labinotë Demi Murtezi paditet për diskriminim të personave LGBTIQ+

INFO

NA NDIQ