Ju shpërndahen rreth 250 milion euro fermerëve të Maqedonisë nëpërmjet programit IPARD

INA
INA

17/10/2023

Rreth 250 milionë euro do të vihen në dispozicion nëpërmjet IPARD 3 programi i 5 viteve vë vazhdim, pasi vendi pa një përvetësim të madh të IPARD 2, dhe tash, pas thirrjes të parë të programit IPARD 3, gjithashtu interes të lart për “Fokus” thotë Ljupço Nikolovski, ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave, përcjell Telegrafi.

Ai theksoi se procedura për aplikimin për personat që duan të përdorin mbështetjen e IPARD janë më të thjeshta dhe janë shkurtuar procedurat dhe ka pasur një sërë risish dhe lehtësimesh.

Gjatë 5 viteve të kaluara kanë përfunduar marrveshje me 2.369 fermerë, pra Maqedonia kishte nivelin më të lartë të shfrytëzimit, pra më shumë se Serbia, Turqia, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Përndryshe, IPARD është fond i BE për mbështetje dhe për zhvillimin e buqësisë. Programa është në mbështetje të sektori i bujqësisë dhe zhvillimit rural, me mbështetje financiare nga fondi evropian dhe fonde nga buxheti i shtetit.

Mjetet e ndara përmes këtij programi përdoren më së shumti për sistemet e ujitjes, ndërtimin e fermave, serave, blerjen e automjeteve të specializuara transportuese, blerjen e pajisjeve, rritjen e hardhisë dhe plantacione të tjera.

Ka një sërë shembujsh pozitivë përmes turizmit rural, pra shërbimeve për popullsinë rurale, duke përfshirë ndërtimin dhe rindërtimin e restoranteve, hoteleve etj.

Shumica e aplikantëve për “Focus” konstatojnë se aplikimet për IPARD përmbajnë kritere strikte që duhen plotësuar, por janë inkurajuar të aplikojnë për shkak të përfitimeve të mëdha dhe mbështetjes financiare të pakthyeshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

INFO

NA NDIQ