Jutarnji List: Hamasi mban kallashët e Kragujevcit të Serbisë (FOTO)

ina-online
ina-online

26/10/2023

Anëtari i Hamasit, i cili dorëzoi dy shtetas izraelitë te punëtorët e Kryqit të Kuq të martën, ka shumë të ngjarë të jetë i armatosur me një pushkë sulmi të prodhimit jugosllav, versioni jugosllav i M70 “Kallashnikov”.

Gjatë shekullit të kaluar, përveç Jugosllavisë, Kina, Rumania, Hungaria dhe për një kohë të shkurtër Danimarka prodhuan versionet e tyre të kallashnikovëve. Kallashnikovi jugosllav me emërtimin M70 ndryshonte nga të tjerët për shkak të prapanicës së tij të palosshme, majës së prerë në mënyrë të pjerrët të tytës së pushkës, tre vrimave për ftohjen e tytës, drurit me ngjyrë të çelur dhe trombonit dhe pamjes së natës, shkruan Jutarnji list.

Siç shkruan ky medium, në fotografi shihet se, pushka e mbajtur nga anëtari i Hamasit përputhet vizualisht me karakteristikat e M70 – ajo ka një stok të palosshëm, tre çarje për ftohjen e tytës dhe është e veshur me dru me ngjyrë të çelur. Në fotografi nuk duket shumë mirë pamja dhe fundi i fuçisë. Ajo që është pak konfuze është gjatësia e fuçisë, e cila në foto duket shumë më e gjatë se M70. Por mund të jetë një iluzion optik dhe një kënd gjuajtjeje që të jep përshtypjen se tubi është më i gjatë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ