Juventusi e fillon me këmbën e mbarë, ngecin kryeqytetaset Lazio dhe Roma!

Picture of ina-online
ina-online

21/08/2023

Juventusi e nis sezonin me këmbën e djathtë, falë fitores 3-0 kundër Udineses në ditën e parë të Serisë A. Në Dacia Arena mjaftojnë 45′ e para që bardhezinjtë të japin më të mirën ndaj friulianëve. Pas një minutë e 48 sekonda, Chiesa zhbllokon ndeshjen me një goditje të saktë në këndin e djathtë, më pas në minutën e 20-të Vlahovic dyfishon nga penalltia. Në kohën shtesë (48′) goditja me kokë e Rabiot përfiton nga një dalje e gabuar e Silvestrit. Udinese rritet në pjesën e dytë, por Szczesny është i pakalueshëm.

Dhe duke fituar në Udine, Allegri u bë trajneri i dytë i Juventusit që kaloi vijën e finishit prej 250 fitoresh bardh e zi duke marrë parasysh të gjitha garat që nga viti 1929/30, pas Giovanni Trapattoni (319): “Një burim krenarie dhe e marr vesh nga ju, – tha ALegri në konferencën për shtyp pas ndeshjes. “Të qenurit trajneri i Juventusit ka qenë një burim krenarie për tetë vjet, jam shumë i lumtur, të jesh pas një legjende të futbollit italian si Trapattoni mund të jetë vetëm një burim krenarie – tha ai në konferencë – Dua të kujtoj Mazzone që na la, unë pata fatin të njoh trajnerët e vjetër dhe jam krenar për këtë, ishte një futboll tjetër, por mbi të gjitha po flas për anën njerëzore”.

Lazio e nisi në mënyrën më të keqe në Serinë A: në fakt, në Via del Mare, skuadra e Maurizio Sarri humbi 2-1 nga Lecce, e cila fitoi me përmbysje në fundin e ndeshjes. Goli i Immobile në minutën e 26-të me një asistim nga Luis Alberto nuk mjaftoi : mes minutave 85 dhe 87 mbërriti goli i mrekullueshëm i Almqvist dhe vula e Di Francesco -s, duke bërë që djemtë e D’Aversa të shpërthejnë nga gëzimi. Pas 90 minutash, bardhekaltrit e panë veten në disavantazh.

Roma dhe Salernitana bëjnë një barazim spektakolar 2-2 në ditën e parë të Serie A. Në Olimpico, verdhekuqt, pa Mourinhon. Në stol për shkak të penalizimit dhe të udhëhequr nga Bruno Conti, e nisin sezonin me emocione dhe gjejnë Andrea Belotti i cili hapi fillimisht rezultatin në minutën e 17-të, më pas jep golin e barazimit në minutën e 82-të pas dygolëshit spektakolar të Candrevës. Barazimi dhe nga një pikë për secilën palë, me kryeqytetasit që largohen nga fusha duke marrë një psherëtimë lehtësimi për nokautin e shmangur kundër një Salernitana në formë të shkëlqyer.

TË FUNDIT
11 minuta
"Shqipëria është 99% jashtë Europianit", thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu
2 orë
Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…
2 orë
10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn
2 orë
Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd
3 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

ME TE LEXUARA

14 orë
Euro 2024, arenë e rivaliteteve ballkanike
11 minuta
"Shqipëria është 99% jashtë Europianit", thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu
1 ditë
“AS” paralajmëron: Daku nuk do të luaj ndaj Spanjës
14 orë
Zelensky e përgëzon Ukrainën për fitoren në Euro 2024, e krahason me përpjekjet e luftës
1 ditë
E konfirmon trajneri i Spanjës: Ndaj Shqipërisë luajmë me rezerva
14 orë
Ofendoi tifozët e Maqedonisë së Veriut, Dënimi i parë për Mirlind Dakun vjen nga klubi i tij rus, Rubin Kazan
1 ditë
Mori duartrokitjet e të gjithëve, Arbër Hoxha: Besojmë te fitorja ndaj Spanjës
13 orë
Tri ndeshje sot në EURO 2024, kemi se çfarë të shohim

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-22-23-46-26-930_com.facebook.katana-edit

“Shqipëria është 99% jashtë Europianit”, thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu

IMG_3507

Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…

mitaj

10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn

IMG_3505

Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

IMG_3501

Portugalia ‘çok’, Turqia ‘jok’!

Screenshot_4-16-600x360

Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë

broja sylvinjo silvinjo

Armando Broja rikthehet titullar? Finalja me Spanjën, ja tri lëvizjet e Silvinjos te Kombëtarja shqiptare

euro 2024 gjermani

Tri ndeshje sot në EURO 2024, kemi se çfarë të shohim

INFO

NA NDIQ